Jste na Facebooku? Pravděpodobně ano. Jste na Twitteru? Možná už ne. A na Google+? Nevíte? Z průzkumu odborníků se udělal přehled, ze kterého vám rádi sdělíme jakých největších chyb se dopouští podnikatelé na sociálních sítích.
Možná se nyní sami sebe v duchu ptáte, co má společného podnikání a sociální sítě? Pokud nevíte nebo alespoň netušíte, tak jste pravděpodobně neúspěšní. Nebo nevnímáte sociální struktury jako vhodný prostor pro komunikaci se světem.
Stále častěji se ukazuje, že samotná propagace na sociálních sítích patří mezi ty nejúčinnější. Hitem propagace bylo doposud především SEO a PPC ve vyhledávačích. Ano je pravda, že první místa ve vyhledávačích jsou jasnou převahou, ale průzkumy ukazují, že firmy, které spoléhají pouze na propagaci na sociálních sítích, dosahují stejných, někdy i lepších výsledků.
Je tomu proto, že většina lidí tráví většinu času na Facebooku nebo jiných sítích. Je to pro ně relax, pohoda a zábava. Pokud něco nabízíte kdekoliv jinde (ve vyhledávačích, na transparentech atd.), tak to uživatelé vnímají jako vnucenou reklamu a doslova se stanou uzavřenými pro jakýkoliv vnější popud ke koupení čehokoliv. Teprve po zapnutí sociálních sítí se tyto zábrany rozváží a uživatel je schopen vše přijímat a to dokonce i reklamy. Je to zkrátka přátelský svět, kde se nic neodmítá a to je důvodem úspěchu.
Jak jste na tom vy se sociálními sítěmi? Má vaše firma už účty ny všech sítích? Pokud ne, tak věřte, že opak by vám mohl být nesmírně prospěšný. V případě, že už na sciálních sítích jste, nebo se na ně připravujete vstoupit, tak si přečtěte následujících 12 chyb, kterých byste se neměli v žádném případě dopouštět.
- Neignorujte sociální sítě – sociální sítě sami připravují nástroje pro nejlepší propagaci a nabízí vám různé tipy, jak dosáhnout lepších výsledků. Když ji budete naslouchat, budete úspěšní, když ne , tak dosáhnete sotva průměru.
- Malé zaměření na jednotlivé sociální sítě – sociální sítě mají obrovský rozsah. Většina podnikatelů se soustředí ovšem pouze na jednu z nich a tím se omezují v rozsahu oslovení uživatelů. Když už o něčem informujete, tak informujte na všech siociálních sítích.
- Nemluvte pouze o sobě – sebestředné zaměření je velkou chybou. Pokud budete na sítích mluvit pouze o sobě, tak to každého odradí. Mluvte o problémech a o tom, jak je řešit. Zabývejte se novými službami.
- Používejte videa – nejen videa, ale i obrázky a cokoliv dašího. Uživatele nezajímá pouze nudný text, chtějí vidět něco zajímavého.
- Neskákejte bez přemýšlení – když už něco na sociální sítě dáte, tak to umísťujte podle nějaké strategie, která má uživatele správně oslovit, třeba k nákupu. Pokud budete umísťovat příspěvky nevhodně, tak budou ignorovány.
- Komunikujte a to stále – mnoho lidí má sociální sítě, ale absolutně nereaguje na reakce fanoušků. Pokud chcete být úspěšní, tak musíte být vy sami členem komunity, kterou vytváříte.
- Používejte emoce – využívejte příspěvků, které jsou pozitivně i negativně naladěny. Klidně umísťete příspěvky na zamyšlení, zkrátka ať je obsah příspěvků pestrý.
- Příliš aktivity škodí – starejte se o firmu na sociálních sítích, ale nezabírejte tím zbytečně více času než je třeba. Čas jsou peníze.
- Mít účet neznamená dělat marketing – úspěch na sociálních sítch si nezajistíte tak, že dvakrát do týdne aktualizujete obsah, je třeba přispívat neustále, ať si fanoušci zvyknou na pravidelný obsah.
- Nemyslete si, že je vše zdarma – založení účtu je možná zdarma, ale pokud máte propagovat firmu, tak musíte využít i placených služeb, aby jste uspěli.
- Buďte unikátní – snažte se, aby vaše uživatelské účty nebyli stejné, jako má každý druhý, Soustřeďte se na to, aby i vaše příspěvky byly něčím specifické.
- Zaujměte – témata příspěvků volte taková, aby uživatele zaujala a donutila ho, aby si je přečetli. Snažte se zaujmout v každém příspěvku.