V poslední době se čím dál častěji mluví o virtuálních světech a jejich roli v budoucnosti. Knihy ale uměly to, o co se VR systémy dnes snaží, už dávno.
Možná jste už zaznamenali všechny ty pokusy o převedení reálného života do virtuálního světa. Celá řada společností se o to v posledních letech intenzivně snaží. Pracuje s lidskou psychologií a vytváří co nejlepší simulaci, aby na ní následně byli schopní vydělat co nejvíce peněz. Věděli jste ale, že jednu základní lidskou potřebu, po které bažíme úplně všichni, dokázaly knihy uspokojit už dávno?
Touha po lidském kontaktu
Jde o potřebu být ve spojení s jinými lidskými bytostmi. Komunikovat s ostatními, bavit se, zkrátka být součástí společnosti. Knihy sice takové prostředí úplně věrně simulovat nedokážou, váš mozek ho však díky čtení zvládne dobře napodobit. Lidská představivost zkrátka nemá hranic. A jak se podařilo zjistit vědcům z Univerzity v Buffalu, právě představivost v nás tento pocit dokáže spolehlivě probudit.
Podle výzkumu byly v této oblasti obzvlášť dobré knihy Stmívání a série o Harrym Potterovi. Jak probíhal výzkum? Vědci nechali 140 účastníků přečíst jednu ze zmiňovaných knih. Po určité době se následně všichni podrobili psychologickému testu. A z něho vyplynulo hned několik zajímavých skutečností. Studenti například po přečtení cítili jisté pouto k postavám. A hlavně měli pocit, že se tito hrdinové z knih stali jejich součástí.
Výsledky byly překvapivé
Tohle ale nebylo to nejdůležitější zjištění. Některým zúčastněným studentům totiž toto vytvořené pouto stačilo k ukojení touhy po lidském kontaktu v reálném světě. A mozek za to zúčastněné odměnil stejně jako při reálné lidské interakci – pocitem uspokojení a štěstí.
Jestliže tedy stále váháte, tady máte další důvod, proč se pustit do čtení. Projděte si knižní databáze a najděte si ty nejoblíbenější knihy, do kterých se můžete ihned pustit. A sami si vyzkoušejte, jestli to bude fungovat i na vás.