Domů / Novinky / Britské banky přestaly používat pojem „černý trh“, považují ho za rasistický

Britské banky přestaly používat pojem „černý trh“, považují ho za rasistický

Pojem  „černý trh“  by se neměl používat, protože je rasistický, prohlásila zastřešující skupina zastupující přední britské bankéře. Namísto toho obhajuje používání tolerantnější fráze „ilegální trh“.

Fráze, kterým by se banky měly vyhýbat

UK Finance, lobbistická skupina, která zastupuje zájmy britských bank a společností poskytujících finanční služby, vydala seznam frází nazvaný UK Finance’s inclusivity guide. Obsahuje fráze, kterým by se banky a finanční instituce měly vyvarovat a to z obav, že by mnoho běžně užívaných termínů a frází mohlo být považováno za urážlivé nebo diskriminační.

Kromě termínu černý trh (black market) seznam frází navrhuje, že termín  „black hat“,  který se v kybernetické bezpečnosti používá k označení neoprávněného uživatele v síti, by měl být nahrazen termínem „unethical“.  Lobbistická skupina také trvá na změně „sanity check“  na „functional test“, aby se neodvozovala úroveň postižení.

„Před dvěma lety jsme ve spolupráci s Ernst & Young a Microsoftem vydali zprávu, která se zabývala otázkou jazyka v technologii a kybernetické bezpečnosti,“ uvedl  mluvčí UK Finance, citovaný The Telegraph.

Podle Davida Postinga, generálního ředitele UK Finance, bere lobbistická skupina jazykové problémy ve společnosti „extrémně vážně“.

Tato iniciativa však nebyla všeobecně vítána. Nigel Mills, poslanec konzervativců, nazval průvodce  „probuzeným nesmyslem“  a řekl:  „Člověk by si myslel, že šéfové bank se zaměří spíše na ekonomiku země než na tohle.“

Začátkem tohoto roku někteří poslanci odsoudili londýnského starostu Sadiqa Khana poté, co zakázal zaměstnancům města používat genderově specifické fráze jako „dámy a pánové“, a  vyzval je, aby místo toho používali slova  „lidé“ nebo „Londýňané“ .

Zdroj: infowars.com/posts/british-banks-to-abandon-racist-term-black-market/

Obrázky: Pixabay.com