Domů / PR / Chyby při jízdě na motorce, které stojí řadu motorkářů život

Chyby při jízdě na motorce, které stojí řadu motorkářů život

Stejně jako v uplynulých letech, i letos jsme byli svědky mnoha dopravních nehod a úmrtí motorkářů. Holt, jízda na motorce je opravdu adrenalinový zážitek se vším všudy čili i s riziky, které s sebou koníček nese. A bez chráničů, vhodného motorkářského oblečení a přilby se riziko jenom násobí. Pojďme si zmínit několik zásadních chyb, které jsou často důvodem úmrtí mnoha motorkářských nadšenců.

Jízda u krajnice

Řítit se silniční komunikací má svá pravidla, a to platí jak pro řidiče osobních automobilů, tak pro motorkáře, kteří se stejně jako řidiči osobáků musí vyhnout krajnicím. Jízda u krajnice je vysoce riziková, proto ji využívejte jenom v případě, pokud vás někdo chce předjet. U krajnice však vždycky zpomalte a držte se zásad opatrnosti a bezpečné jízdy.

Je třeba mít na paměti, že nejen kamínky na krajnici či jiné nerovnosti, ale i fakt, že je motorka velice náchylná na poryvy větru mohou stát za způsobenou dopravní nehodou.

Špatná rychlost v zatáčkách

Když usednete na motorku, těšíte se na jedno – na zatáčky, které budete moct ve velké rychlosti zdolávat. Motorkáři se často alespoň kolenem dotknou asfaltu, jak moc naklání svůj stroj, což je v pořádku – je to právě ten zážitek, kvůli kterému lidé na motorku usedají. Je však opravdu důležité, aby se i v těchto částech vozovky dodržovala rychlost.

Právě příliš vysoká čili špatná rychlost v zatáčkách vede k tomu, že motorkář vyjede ze svého jízdního pruhu. A zatímco někdy zkomplikuje cestu protijedoucímu vozidlu, jindy ho ohrožuje třeba strom, do kterého může narazit.

Předjíždění většího množství vozidel

Mezi chyby na motorce, které jenom násobí pravděpodobnost nehody, patří také tendence předjíždět i větší množství vozidel. Ano, motorka je sice mnohdy rychlejší než auto, ale neznamená to, že předjíždění zejména většího množství vozidel je řešením vzniklé situace. Může se totiž stát, že čtvrté nebo páté v pořadí bude odbočovat, což motorkář z dálky neuvidí čili do něj narazí. A neštěstí je na světě.