Domů / PR / Shiba inu jako pes s pevným zdravím

Shiba inu jako pes s pevným zdravím

Říká se, že pokud si chce člověk koupit pejska s pevným zdravím, neměl by si kupovat žádné malé rasy. Prý jsou náchylnější k nemocem, tvrdí se. Jenže obrovskou dogu nebo velkého labradora doma nechce mít kdekdo. Nabízí se krásné plemeno shiba inu, které je takové ideální velikosti. Není ani příliš malé, ale ani příliš velké. Nabízí se ale otázka, jak je to s jeho zdravím? Budeme trávit většinu času na veterině nebo se zvířecímu doktorovi budeme vyhýbat obloukem?

Pevné zdraví, to je jejich poznávací znamení

V porovnání s mnohými jinými rasami lze konstatovat, že shiba inu je poměrně odolné psí plemeno. Když se na ně podíváme z genetického hlediska řekneme, že mají jenom velice malou genetickou predispozici k tomu, aby se nakazili nebo trpěli nějakou chorobou (samozřejmě v případě příbuzenského křížení je situace jiná).

Je ale mylné se domnívat, že pes nedokáže onemocnět. Může ho trápit dysplazie kyčelního kloubu, také může utrpět glaukom. Ale neexistuje žádné zvýšené riziko vzniku těchto chorob.

Pozor na nadváhu

Každý chovatel tohoto japonského plemene by si měl ohlídat jednu věc, a sice aby pes netrpěl nadváhou. Podobně jako labradorský retrívr by i shiba inu snědl všechno, co mu přijde pod čumák, čili nadváha by se mohla dostavit velice rychle. Jakožto chovatelé si hlídejte, co konkrétního jí a kolik toho sní. Zajistěte mu ideální stravu, která bude bohatá především na maso.

Stejně tak mu zajistěte dostatečný pohyb. Shiba inu je velice podnikavý, aktivní pes, který, s dobrou životosprávou a dostatečným pohybem, může dělat společnost i po dobu patnácti let.

Pro milovníky plemene psů můžete nakoupit tričko Shiba Inu.

V létě opatrně

Co se týče zmiňovaného sportu, ke sportovním aktivitám přistupujte trochu střídměji hlavně během parných letních dnů. Plyšová srst psího parťáka vytváří více tepla, než jak je tomu u jiných plemen, čili pohyb během horkých dnů může být pro psa až nebezpečný.