Domů / PR / Chyby při zařizování kuchyně. Vyhněte se budoucí nespokojenosti

Chyby při zařizování kuchyně. Vyhněte se budoucí nespokojenosti

Kuchyně je srdcem celého domu. O tom není pochyb ani sporu. Pokud jste aktuální ve fázi jejího plánování, měli byste se vyhnout několika základním chybám, které mohou stát za vaší budoucí nespokojeností. Jednou z těch největších přešlapů je, že nad plánováním této části domu jen mávneme rukou. Chybějící koncept nám ale může pořádně zavařit.

Funkčnost na prvním místě

Většina lidí chce mít ve svém domě všechno podle posledních módních trendů a kuchyně nesmí být výjimkou. Jenže je chybou domnívat se, že design předčí veškeré jiné vlastnosti, jaké by kuchyňský kout neměl postrádat. Na prvním místě by měla být rozhodně funkčnost. Malá pracovní deska, nepostradatelný kuchyňský dřez příliš daleko, nízká kuchyňská baterie, pod kterou stěží zastrčíme hrnec, jenž chceme umýt. Přesně to jsou ony funkční záležitosti, které nám mohou přinést budoucí nespokojenost.

I proto je klíčové pustit se nejdříve do plánování a teprve poté do samotného budování.

Nenavazující zóny

Věděli jste, že kuchyně se skládá z několika zón? Správně by na sebe měly ergonomicky navazovat. Podle odborníků by právě kuchyňský kout měl zcela zrcadlit celý proces přípravy jídla. Navazovat musí lednice na dřez (jelikož jídlo z lednice vytahujeme a poté ho oplachujeme ve dřezu), následovat by měla volná pracovní deska, na které suroviny připravíme a konečnou štací je varná deska, na které budeme jídlo finálně tepelně upravovat.

Nedostatek úložných prostorů

Nesmíme ani zapomenout na úložné prostory. Nádobí je něco, co potřebujeme mít po ruce, proto bychom ho měli mít, kam uskladnit. Snažte se vybudovat ve své kuchyni takové úložné prostory, které případně skryjí nepořádek, jenž se v nich ukrývá. Nepořádkem se také myslí neorganizovanost nádobí.

Ideální jsou šuplíky, které neodkrývají vůbec nic. Méně ideální jsou prosklená dvířka skříněk, skrze které jde vidět leccos.