Domů / Novinky / Čína otevírá přední laboratoř zaměřenou na propojení mozku s počítačem

Čína otevírá přední laboratoř zaměřenou na propojení mozku s počítačem

Čínská vláda poskytla finanční prostředky na zřízení přední laboratoře pro studium rozhraní mozek-stroj, podobně jako v minulosti vytvořil Elon Musk společnost Neuralink. Nedávno otevřená Sixth Haihe Laboratory v severovýchodním přístavním městě Tianjin má za cíl „pohánět inovace a vytvářet nové oblasti pro hospodářský růst“, informoval minulý týden South China Morning Post (SCMP).

Technologie rozhraní mozek-stroj pomáhá propojit lidský mozek se zařízením, jako je počítač, které lze použít k provádění úkolů. Podobné děsivé pokusy už dělala společnost Neuralink, která trýznivým způsobem zabila více než tisíc opic. Společnost Elona Muska však po mnoha pokusech zcela selhala a nyní se čínská vláda snaží vybudovat podobnou technologii nezávisle.

Čínská laboratoř bude pracovat na rozhraní mozek-stroj

Kromě Neuralinku výzkumné ústavy v USA, jako je Kalifornská univerzita, Berkeley a Massachusetts Institute of Technology, vedly vývoj technologie v rozhraní mozek-stroj po mnoho let. Čína snaží zlomit dominanci USA vybudováním pevné výzkumné základny pro rozvoj intelektuálních schopností také v oblasti rozhraní mozek-stroj.

Laboratoř Haihe v Tianjinu svedla dohromady více než 60 vědců, z nichž mnozí mají zkušenosti z práce v zámoří v jednom zařízení, aby zkoumali další spojenecké oblasti pro rozhraní mozek-stroj. Někteří vědci například pracují na vývoji bionických tkání pro lidské tělo, zatímco jiní se snaží přijít na způsoby, jak detekovat a měřit signály v mozku a zlepšit komunikaci mezi lidmi a stroji a usnadnit jejich spolupráci.

Ding Ruiqing, vedoucí výzkumník, řekl státním médiím o vědě a technologii, že laboratoř má největší a nejkomplexnější patentový fond na světě pro interakce mozek-stroj. Dodal také, že výzkum laboratoře je světovou špičkou ve třech oblastech: přesnost měření elektroencefalografie (EEG), kvalita kontrolních pokynů, které lze spolehlivě detekovat, a rychlost přenosu informací.

Přesnost měření EEG je zásadní, protože měří elektrickou aktivitu v mozku pomocí elektrod umístěných na pokožce hlavy, což umožňuje monitorování rozhraní mozek-počítač v reálném čase.

Výzkumníci se snaží vyřešit problémové oblasti, které povedou k pokroku technologie, a chtějí převést výsledky výzkumu do praktických aplikací. I když tyto aplikace mohou být vzdáleny několik let, nepochybně to zvyšuje konkurenci pro Neuralinku, který si nevede dobře ani proti svým americkým kolegům.

Zdroje:
scmp.com/news/china/science/article/3216284/china-opens-leading-laboratory-focused-brain-machine-interaction
interestingengineering.com/innovation/chinese-neuralink-state-funded-lab

Foto: Pixabay.com