Domů / Novinky / Čína zahajuje historicky největší expanzi jaderného arzenálu

Čína zahajuje historicky největší expanzi jaderného arzenálu

Čína zahájila své dosud největší období rozšiřování svého jaderného arzenálu, když hledá způsoby, jak modernizovat své atomové odstrašující prostředky, aby zabránila budoucím konfliktům se Spojenými státy. Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru ve Švédsku se současné čínské zásoby jaderných zbraní odhadují na přibližně 350 jaderných hlavic.

Ve srovnání s USA a Ruskem Čína v počtu hlavic zaostává

I když je to relativně málo ve srovnání s jadernými arzenály Ruska a Spojených států – odhadem 5 977 a 5 428 hlavic – stále je to dost velké na to, aby se čínský arzenál stal třetí největší zásobou jaderných zbraní na světě.

Zdroj: icanw.org

Aby toho nebylo málo, čínský jaderný arzenál rychle roste a  ministerstvo obrany  odhaduje, že komunistický národ by mohl do roku 2035 více než zčtyřnásobit velikost svého arzenálu a mít více než 1500 hlavic.

„Čína provádí nejvýznamnější expanzi a modernizaci svých jaderných sil v historii země,“ řekl David Logan, odborný asistent na Naval War College  na Rhode Islandu.

Pentagon ve své analýze poznamenal, že to zahrnuje nejen navýšení výroby stávajících druhů hlavic, ale také modernizaci schopnosti Lidové osvobozenecké armády – čínských ozbrojených sil – dodávat je pomocí takzvané jaderné triády: raket, letadel a ponorky.

Pentagon uvedl, že Čína rychle buduje odpalovací zařízení pro svou flotilu mezikontinentálních balistických raket, přičemž je již postaveno více než 300 sil.

Americká jaderná strategie se dlouho zaměřuje na odstrašení Ruska. Jakmile Čína dokončí svůj rychlý nárůst, Eric Heginbothman, hlavní vědecký pracovník Centra mezinárodních studií MIT, poznamenal, že to bude poprvé v historii, kdy hlavní jaderné mocnosti světa budou muset vzít v úvahu nejen jednoho potenciálního jaderného konkurenta. Tato masivní změna bude mít velké důsledky pro jaderné plánování a stabilitu všude.

„Změny, které probíhají nebo probíhají, jsou velmi významné… [a] změní Čínu ze státu, který má schopnost jaderné odvety, na stát, který je hlavními světovými jadernými mocnostmi,“ řekl Heginbotham.

USA vyzvaly k modernizaci a rozšíření vlastního jaderného arzenálu

Čína neprojevila žádný zájem zapojit se do rozhovorů o kontrole zbrojení s USA ani jiným aktérem v mezinárodním společenství.

S jakýmikoli diplomatickými prostředky kontroly rozšiřování čínského jaderného arzenálu mrtvého ve vodě nyní experti a analytici v USA předkládají různé návrhy, aby země reagovala, přičemž všechny se točí kolem modernizace USA a potenciálního rozšíření vlastního jaderného programu. arzenál, aby se vyrovnal se zvýšenou hrozbou.

„Tento nový problém si vynucuje rozsáhlé přehodnocení předpokladů americké jaderné politiky a odstrašovacích praktik Spojených států,“ napsali vědci z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL), federálně financovaného výzkumného a vývojového centra.

Některé z návrhů, u nichž výzkumné centrum zaznamenalo širokou podporu obou stran, již byly realizovány. Patří mezi ně programy modernizace národní jaderné triády certifikací stealth stíhačky F-35 Lightning II jako letadla s dvojí schopností – což znamená, že může nést konvenční a jaderné zbraně – do roku 2024.

Pentagon se také ujišťuje, že postaví na pole značný počet stále ještě vyvíjených stealth strategických bombardérů B-21 Raider, z nichž všechny budou schopny nést jaderné hlavice.

A konečně, Pentagon také pracuje na nahrazení svých stárnoucích zásob mezikontinentálních balistických střel Minutemen III novými střelami LGM-35 Sentinel.

Ale návrh LLNL navrhuje další kroky, včetně masivního navýšení počtu amerických jaderných sil, aby se posílily odstrašující schopnosti země a v případě útoku se zvýšily šance Ameriky na přežití takového smrtícího jaderného útoku.

Výzkumníci také navrhli další programy, které administrativa prezidenta Joe Bidena již ukončila, jako je postavení flotily útočných ponorek s jadernými střelami odpalovanými z moře a průzkum menší mobilní varianty střel Sentinel v případě přímých úderů proti raketovým silům.

Zdroje:
airandspaceforces.com/us-consider-expanding-nuclear-arsenal-china-russia/
icanw.org/nuclear_arsenals
usnwc.edu/
yournews.com/2023/04/27/2561269/china-pushes-largest-ever-expansion-of-nuclear-arsenal/

Foto: Pixabay.com