Domů / PR / Co jste možná nevěděli o Bitcoinu: zajímavosti, které vás postaví ze židle

Co jste možná nevěděli o Bitcoinu: zajímavosti, které vás postaví ze židle

O kryptoměnách se dlouhé měsíce mluví v jednom kole. Ovšem některé věci zůstávají nevyřčené. Například že jedna z nejznámějších kryptoměn zvaná Bitcoin je pouze omezeným „zbožím” na trhu. Maximálně lze vytvořit 21 milionů Bitcoinů, z toho 18,6 milionů už dávno koluje mezi námi a aktivně se s nimi obchoduje. Očekává se, že vytěžení proběhne do roku 2140 čili nezbývá příliš mnoho času na otálení.

Bez klíče to nepůjde

Zajímá vás nakupování kryptoměn, konkrétně Bitcoinu? Pak budete s těžbou virtuální měny pravděpodobně spoléhat na druhé a využijete okamžiku, kdy budou kryptoměny svou hodnotou nízko. Ať už se k Bitcoinu dostanete jakýmkoli způsobem, pamatujte na jedno – mějte u sebe neustále klíč. Pokud totiž ztratíte klíč, Bitcoiny jsou pryč.

Veškerá kryptoměna se totiž ukládá do peněženek. Nedostanete se k nim však tak, že rozepnete zip, jako je tomu v případě klasických módních doplňků. Potřebovat budete privátní klíč. Je ochranou k vytěžené a držené virtuální měně, díky němuž se majitelé Bitcoinu nemusí tolik obávat krádeže.

Jednu pizzu, prosím, a zaplatím Bitcoinem

Kromě toho, že Bitcoin je střežený ve vašich peněženkách (online, hardwarových nebo softwarových), můžete s ním také leckde platit. Za platnou měnu ho označuje stále více a více společností, případně e-shopů, ovšem své prvenství si už nikdy nezapíšou. Obchod, který byl vůbec poprvé zaplacen Bitcoinem, měl totiž za předmět pizzu.

Stalo se také v roce 2010, kdy nejmenovaný muž zaplatil Bitcoinem. Za zhruba 10 000 BTC si koupil pizzu. Tehdy se sice jednalo o zhruba 900 korun, ale v dobách, kdy byla kryptoměna na vrcholu, by se jednalo o 7,5 miliardy korun. Kdo ví, možná to byla také nejdražší pizza v celé historii.

Zákaz? Na Bitcoin neplatí

Kolem kryptoměn se v posledních měsících ohání i úřady, které mají jediný úkol – zakázat nebo jinak omezit či regulovat Bitcoin a další virtuální měnu. Pravdou však je, že k tomuto kroku nikdy nemůže dojít. Měna je totiž ryze virtuální čili ji nelze nijak regulovat, zakázat nebo omezit. Dalo by se říct, že jediné, co s kryptoměnami mohou státy učinit, je přijmout je jako oficiální platidlo.