Domů / Novinky / Co se děje s tělem, když mrznete

Co se děje s tělem, když mrznete

Blíží se zima, tak by bylo dobré vědět, co se děje s tělem v případě toho, že mrznete. Aspoň budete připraveni na vše, co se stane, když si doma zapomenete palčáky, nebo se chystáte prozkoumávat hluboký prašan někde v Alpách.

Vydáváte se na vytouženou zimní dovolenou s partou přátel. K takové pohodové dovolené jistě nechybí ani alkohol a kde jinde si ho dopřávat, než přímo na sjezdovce. Jenže tento způsob trávení zimních radovánek, bývá i ten nejhorší možný.

Díky tomu, že máte dostatek alkoholu v krvi, nepociťujete zimu, jenže tělo se nedá tak hloupě oklamat a začíná mu být pořádná zima. Za normálních okolností, byste si již všimli těchto varovných signálů, ale momentálně jste v extázi z teplého alkoholu.

Tělo začíná spouštět ochranné mechanismy, které mají za úkol ochránit základní organy v břišní dutině a hrudním koši. Zapomenout nesmíme ani na mozek. Proto, aby tělo uchovalo v chodu důležité orgány, potřebuje stálou tělesnou teplotu, jenže to v zimě na sjezdovce úplně nejde. Nezbývá nic jiného, než začít šetřit tam, kde se dá.omrzliny-144

Začíná se u nohou, rukou, nosu a uší. Jakmile začne tento proces, kůže vám pobledne na nepřirozený odstín. Pokud se stihnete v čas dostat do tepla, budete mít chvilku problém s adaptací a rozšiřování cév vás bude trochu více bolet. Naštěstí se vše obejde bez následků.

V případě, že nastane situace, kdy jste několik kilometrů od civilizace a máte mokré ponožky, můžete se připravit na mnohem horší scénář. Naše tělo je tvořeno z 60% vody, a co voda dělá v zimě, ví každé malé dítě. V buňkách se začnou tvořit krystalky ledu a ty se roztahují tak, že poškodí cévní stěnu. Objeví se puchýře, které se později začnou naplňovat krví. V tomto stádiu omrzlin, je velmi tenká hranice mezi dočasným a trvalým poškozením končetin a orgánů.

V případě, že se stihnete v čas dostat do tepla, začněte své tělo rozehřívat postupně. Pokud byste honem rychle vlítli do horké vody, akorát byste si přitížili. Cévy by se rychle roztáhly a postižená část by více otekla. To by mělo za následek snížení toku krve. Omrzliny proto rozehřívejte postupně a teplota postiženého místa, by měla být ošetřena co nejšetrněji.

V případě, že jste ani v tuto chvíli nenašli teplý úkryt, nastává poslední fáze. Na řadu přichází takzvané nekrózy, kdy omrzlá tkán nadobro odumírá. Zasažená část, totiž nedostává žádnou krev, není okysličována a tak umírá. Začíná černat, modrat a vy s tím už nic neuděláte. Jediné čím si můžete pomoci, je amputace postiženého místa. Pokud tak neučiníte, můžete se připravit na gangrénu a ta vás zabije, pokud se dostane do zbytku vašeho těla.