Domů / PR / Co všechno se musí zařídit, pokud se rozhodnete zbourat starý dům?

Co všechno se musí zařídit, pokud se rozhodnete zbourat starý dům?

Řekněme, že máte pozemek a na něm stojí starý dům. Může to být klasický rodinný domek, chaloupka nebo třeba stodola, ve které vaši prarodiče měli dříve koně. Pokud se však tato nemovitost rozpadá doslova před očima, nechcete ji mít dál na svém pozemku, a tak ji chcete zbourat. Demolice však není něco, co lze udělat okamžitě, aniž by o tom někdo věděl. Demoliční práce nemohou započat, pokud to nebude povoleno. Pojďme si však říct, co demoliční práce obnáší, respektive co je všechno třeba zařídit, aby mohlo dojít ke zbourání nemovitosti.

Pokud jste se rozhodli zbourat starý dům, nelze to udělat bez vědomí stavebního úřadu, to ostatně již bylo řečeno. Samozřejmě se nemusíte bát, že by vám stavební úřad demolici zamítnul, na to máte jako vlastník plné právo. Existují ale výjimky. Přesuňme se však k tomu, co je třeba všechno zařídit, pokud se starý dům rozhodnete zbourat.

Co všechno musíte mít?

Nejdůležitější je demoliční výměr, který nesmíte opravdu postrádat. Je to jakési povolení k legálnímu odstranění nemovitosti. Zároveň je to dokument, který budete potřebovat při odstraňování nemovitosti z katastru nemovitostí.

Jak jsme zmínili, většinou není důvod k tomu, aby došlo k zamítnutí žádosti. Jako vlastník konkrétní nemovitosti máte na demolici plné právo. K zamítnutí může dojít jenom v případě, že by zbourání domu narušovalo stabilitu okolních domů a podobně.

Je dům zakreslen v katastru nemovitostí?

Kromě demoličního výměru také musíte zjistit, jestli je dům zakreslen v katastru nemovitostí. Pokud dům není zakreslen a nemá žádné plány, je nutné před demolicí požádat o zaměření a o zakreslení, také o vypracování dokumentace. Bez toho zkrátka nelze provést demoliční práce, i kdybyste se stavěli na hlavu. Samozřejmě případné vypracování není zadarmo, ceny začínají na několika tisících korunách.