Stoupající hladina moře je celosvětový problém, který se stupňuje. V budoucnu bude z přímořských oblastí utíkat stále více lidí. Čekají nás velké migrační vlny. Odhaduje se, že ve 20. století stoupla hladina moře o 11-16 centimetrů. Nyní jsme svědky velkých klimatických změn, na mnoha místech jsou rekordní sucha, jinde zase záplavy. Jak ovlivní stoupající hladina moře jednotlivé země?
Vizualizace povodní do roku 2100
Nejvíce ohrožené jsou oblasti s nízkou nadmořskou výškou. Do roku 2100 bude ohroženo povodněmi kolem 360 milionů lidí. Některé ostrovní státy přestanou být obyvatelnými. Země s plochým profilem nebo s nadmořskou výškou pod úrovní moře mají největší problém, protože u nich bude pravděpodobně jedinou možností se přemístit jinam. Níže můžete sledovat sérii vizualizací Florenta Lavergne. Grafika využívá data ze studie Scotta Kulpa a Benjamina Strausse z roku 2019.
Jejich studie používala CoastalDEM, 3D grafický nástroj používaný k měření potenciálního vystavení populace extrémním hladinám pobřežních vod, a zkoumala stoupající hladiny moří při různých úrovních emisí skleníkových plynů. Podívejte se, jak by vzestup hladiny moří mohl ovlivnit země z hlediska rizika povodní do roku 2100.
Podle NASA se od roku 1975 zvyšuje průměrná teplota moře o 0,15-0,20°C každých deset let. Více stoupá stále rychleji a lidstvo není na něco takového zatím připraveno