Domů / PR / Důležité součásti auta, které je dobré pravidelně kontrolovat

Důležité součásti auta, které je dobré pravidelně kontrolovat

Zatímco některé součásti auta slouží pouze esteticky, jiné jsou konstrukčně velmi důležité. Víte, které součásti byste měli pravidelně kontrolovat? Jak poznat, že něco není v pořádku?

Tlumiče se kontrolují každý rok

Při pravidelné servisní prohlídce vozidla se jako jedna z prvních součástí kontrolují tlumiče. Jejich opotřebení je pro bezpečnou jízdu velmi směrodatné. Pokud tlumiče ztrácejí svou těsnost, dochází k výraznému zhoršení jízdních vlastností automobilu. Vozidlo se tak může kolébat, nebo mu dokonce mohou odskakovat kola. Pokud jsou tlumiče poškozené, můžete také pozorovat tvrdé nárazy v případě, že projíždíte nerovnostmi. Chvěje se vám volant, nebo auto plave? Je nejvyšší čas na výměnu tlumičů.

Kontrola stavu kol

Další pravidelnou kontrolu potřebují také kola. Pokud jsou nesprávně vyvážená, dochází k mnohem rychlejšímu opotřebení pneumatik. Někdy dokonce dochází k poškození podvozku. Špatný stav kol způsobuje také vibrace volantu a zvyšuje spotřebu pohonných hmot. Pokud nejsou v pořádku kola, poznáte to také na zhoršeném pohodlí pro jízdu. Proto je každý rok potřeba vyvážit kola, kontrolovat stav a tlak pneumatik.

Kontrola brzd

Brzdný systém je pro bezpečnost provozu nezbytný. Pro laika se možná jedná o velmi jednoduché zařízení, ale je nutné, aby jej pravidelně kontroloval odborník. Neodborný zásah do brzdného systému dokáže jednotku dokonce velmi negativně ovlivnit, někdy i trvale poškodit. Na pravidelné kontrole by vám proto měli zkontrolovat celkovou funkci brzd a vyměnit opotřebované brzdné destičky. K jejich opotřebení v provozu dochází totiž relativně velmi rychle.

Zatímco zanedbáním odborné kontroly a plnění klimatizace si zhoršíte pouze pohodlí v rámci provozu, zanedbání profesionální prohlídky některých klíčových komponentů může vést k velmi nebezpečnému narušení bezpečnosti provozování vozidla. Proto byste se měli zaměřit na to, ať se postaráte o včasnou diagnostiku potíží, ke kterým v těchto částech vozu může docházet.