Domů / PR / Výhody a nevýhody franšízy

Výhody a nevýhody franšízy

Přemýšlíte, zda jít do franšízy? Podívejte se na výhody a nevýhody této formy podnikání. Na co si dát pozor?

Největší výhody franšízy

Mezi největší výhody franšízy se podle časopisu Business řadí fakt, že franšízy nabízejí nezávislost vlastnictví malých podniků, které jsou podporovány výhodami velké a fungující obchodní sítě.

Mezi další výhodu se řadí fakt, že k provozování franšízy nepotřebujete obchodní zkušenosti. Franšízor vám poskytne potřebná školení, předá vám své know-how, vy již jen následujete zažitý a fungující obchodní model.

Mezi další výhodu se řadí to, že franšízy mají obecně mnohem vyšší míru úspěšnosti v porovnání s jinými začínajícími podniky. Celkově je nákup franšízy finančně výhodnější než zahájení podnikání stejného typu na vlastní pěst.

Franšízy také poskytují zázemí velkého a stálého hráče na trhu. Klienti si značku, ke které mají důvěru, již sami vyhledávají. Pro nalákání potencionálních zákazníků tak nemusíte udělat tolik, co byste byli nuceni konat v případě, že by se jednalo o nového a neznámého podnikatele.

Nevýhody franšízy

Podobně jako všechno na tomto světě, také franšízy mají svá negativa. Mezi největší nevýhody franšízy patří uzavření dohody s vaším franšízorem. Sice se jedná o závazný dokument, ale je logické, že chrání obě strany.

Jako další nevýhoda se jeví menší prostor pro vlastní kreativitu. Pokud si například pořídíte licenci McDonald’s, bude jistě zřejmé, že budete mít jasně danou podobu výrobků, které budete nabízet. Tímto zbývá menší prostor pro kreativitu. Pokud si chcete dělat věci za každých okolností podle svého, franšíza pro vás nebude tou pravou cestou.

Stejné je to i v případě dodavatelů. Franšíza totiž často má již navázaný kontakt s dodavateli produktů nebo služeb. Tyto dodavatele vy nijak nemůžete ovlivnit, protože jsou již lety prověření a franšízor je s jejich produkty spokojený, stejně jako zákazníci. I v tomto případě byste nemohli svou kreativitu uplatnit a museli byste se obejít bez franšízy.

Stejně jako i v jiných oborech, i franšízy mají své kladné i záporné stránky. Je jen na vás, které necháte vyhrát.