Domů / Novinky / Fort Drum – nepotopitelná betonová bitevní loď

Fort Drum – nepotopitelná betonová bitevní loď

Fort Drum, původně známý jako El Fraile Island, je obrovský, nyní ruinující komplex betonu a oceli, který kdysi střežil jižní vstup do Manilského zálivu. Jeho výroba trvala roky a po většinu své historie byla považována za zvláštní, jedinečnou zvláštnost na obzoru Manilského zálivu.

Loď, která nepluje

Na krátkých několik měsíců uprostřed zoufalé obrany Filipín během druhé světové války se ukázalo, že je to impozantní a nepropustný nepřítel. Železobetonovou mořskou pevnost, přezdívanou „betonová bitevní loď“, ve tvaru bitevní lodi postavily Spojené státy v roce 1909 jako jednu z přístavních obran u širšího vstupu do zálivu South Channel během amerického koloniálního období. 

Zpočátku byl Fort Drum plánován jako minová kontrolní a kasematová stanice. Kvůli nedostatečné obraně v oblasti byl však vymyšlen plán srovnat ostrov se zemí a poté na něm postavit betonovou konstrukci vyzbrojenou čtyřmi 12palcovými (305 mm) děly na dvojitých lafetách. 

To bylo předloženo ministerstvu války, které se rozhodlo změnit 12palcová (305 mm) děla na 14palcová (356 mm) děla namontovaná ve dvojitých pancéřových věžích.

Přední věž, s traverzou 230°, byla namontována na přední části horní paluby, která byla 9 stop (2,7 m) pod horní palubou; zadní věž s plným 360° traverzem byla namontována na horní palubu. Děla obou věží byla schopna náměru 15°, což jim dávalo dostřel 19 200 yardů (17 600 m). Sekundární výzbroj zajišťovaly dva páry 6palcových (152 mm) děl namontovaných v pancéřových kasematách po obou stranách hlavní.

Stavba takové pevnosti byl geniální nápad a dodnes obdivují Fort Drum lidé z celého světa.