Domů / Novinky / Francie staví pokročilou vědeckou laboratoř 2,5 km pod mořem
Obrázek: Dorian Guillemain, OSU/MIO, DT-INSU

Francie staví pokročilou vědeckou laboratoř 2,5 km pod mořem

Nedaleko Marseille ve Francii se staví nová, plně dálkově ovládaná podvodní laboratoř. Laboratoire Sous-marin Provence Méditerranée (LSPM) je špičkové zařízení pro vodní výzkum nacházející se 40 kilometrů jižně od Toulonu ve Francii. První svého druhu v Evropě je nyní v provozu. Má mnoho špičkových vědeckých přístrojů a senzorů mimo jiné pro oceánografii, geologii a částicovou fyziku.

Moderní vědecké vybavení na dně oceánu

Infrastruktura, která se nachází v hloubce 2 450 metrů pod vodou, je domovem špičkového vědeckého vybavení, včetně detektoru neutrin KM3NeT (Kilometer Cube Neutrino Telescope), který se skládá z 2 070 koulí uspořádaných na 115 liniích ukotvených ke dnu oceánu a udržovaných napjatými ponořenými plováky. Platforma také obsahuje environmentální senzory EMSO, které jsou klíčové pro monitorování zdraví oceánu.

Podle LSPM bude zařízení obsahovat následující podvodní infrastrukturu:

  • elektrooptické kabely pro připojení na břeh,
  • spojovací krabice pro propojení podvodních přístrojů,
  • akustický polohovací systém s dlouhou základnou,
  • propojovací krabice věnovaná ekologickým opatřením.

Zpět na Terra Firma bude laboratoř obsahovat následující kritickou infrastrukturu:

  • Hlavní velín v La Seyne-sur-Mer: řízení experimentů v reálném čase, sběr a zpracování dat, vysokorychlostní připojení k dalším řídicím a skladovacím centrům,
  • Místnost dálkového ovládání v CPPM: showroom, recepci a multimediální instalace.
Ilustrace plánované laboratoře. Obrázek: Camille Combes / Agenda Ouvreboite

„Tato gigantická pole detektorů dokážou detekovat neutrina vycházející z oblohy jižní polokoule.“ Ve vzácných případech neutrina interagují s molekulami vody a vytvářejí namodralý záblesk světla v temnotě oceánské propasti,“ řekl Paschal Coyle, ředitel výzkumu v Centre de Physique des Particules de Marseille a ředitel LSPM . Ars Technica . „Detekce tohoto světla nám umožňuje měřit směry a energie neutrin.“

Platforma bude také obsahovat podvodního robota s názvem „BathyBot“. Tento robot má pokročilé senzory, které dokážou měřit různé oceánské parametry, jako je teplota, kyslík, koncentrace oxidu uhličitého, rychlost a směr proudu, slanost a koncentrace částic. Stejně jako ostatní přístroje na LPSM bude i tento robot dálkově řízen ze břehu.

Robot dokáže vylézt na 2 metry vysoký umělý útes a měřit vlastnosti vody, i když je daleko od sedimentu na dně oceánu. Kromě chystaného nasazení nového přístroje bude k monitorování úrovní radioaktivity využíván také spektrometr gama záření. K měření bioluminiscence hlubinných organismů bude použita jednofotonová stereokamera.

Podle Coyla, protože hluboké moře je špatně pochopeno, „instalace jako LSPM mohou zlepšit naše chápání mnoha různých jevů“.

„Klíčovou věcí ke studiu je dlouhodobý účinek globálního oteplování. Pozorování LSPM již naznačují stoupající teplotu moře a pokles hladiny kyslíku i v těchto hloubkách,“ řekl.

Zdroje:
mio.osupytheas.fr/en/bathybot-deep-sea-caterpillar-see-invisible
arstechnica.com/science/2023/03/a-remotely-operated-lab-is-taking-shape-2-5-km-under-the-sea/
cppm.in2p3.fr/web/en/LSPM/index.html