Domů / Cestování / Francie zakazuje lety na krátké vzdálenosti na vnitrostátních trasách, aby omezila emise

Francie zakazuje lety na krátké vzdálenosti na vnitrostátních trasách, aby omezila emise

Omezení kvůli vymyšlené klimatické krizi narůstají. Francouzská vláda nyní fakticky zakázala lety na krátké vzdálenosti na svých vnitrostátních trasách, kde doba jízdy vlakem nepřesahuje dvě a půl hodiny, uvedl Le Monde. Zákaz vstoupil v platnost nařízením vlády. Plány na zavedení zákazu prodeje spalovacích motorů probíhají v mnoha zemích s elektrickými vozidly, které jsou poskytovány vládními dotacemi na zlepšení míry přijetí.

Dálková letecká doprava je hádankou, kterou elektrická doprava ještě nerozlouskla. Letecká doprava představuje 2,4 procenta celosvětových emisí uhlíku. V absolutních číslech se to může zdát málo, ale hodina cestování letadlem vypustí do atmosféry 100krát více oxidu uhličitého ve srovnání s cestováním autobusem nebo vlakem.

Francouzský zákaz letů na krátké vzdálenosti

Na plánu země zakázat lety na krátké vzdálenosti se pracuje přes tři roky. V roce 2021 se zákaz stal součástí klimatického zákona. Vláda však již zajistila, že její vlajkový dopravce, AIR FRANCE, nebude proti plánu tím, že bude usilovat o jeho dodržování výměnou za balíček finanční pomoci poskytnutý během pandemie koronaviru.

Tento krok v podstatě znamená, že cestující již nemohou naskočit na lety mezi Paříží a městy Nantes, Lyon a Bordeaux, kde jsou cesty vlakem kratší než dvě a půl hodiny.

Před uvedením této vyhlášky v platnost obsahoval zákon z roku 2021 také ustanovení, která mají zajistit, aby vlaková doprava na těchto trasách byla častá a včasná, a zároveň byla schopna absorbovat příliv cestujících, kteří by jinak cestovali letecky.

Zákon také požadoval, aby vlakové spoje byly k dispozici v časech, kdy cestující mohou cestovat tam a zpět ve stejný den, a to i poté, co stráví osm hodin v cíli, dodala zpráva.

Navazující lety zůstávají nedotčeny novým zákonem, který vstoupil v platnost v úterý. Kritici také poukázali na to, že nařízená mez pro zákaz letů vynechává přístavní město Marseille, pro které je doba cesty z Paříže pouhé tři hodiny.

Když zákonodárci ve Francii přistřihli křídla komerčním letům, nyní také hledají způsoby, jak snížit emise ze soukromých letadel. Zatímco někteří poslanci parlamentu požadovali plošný zákaz malých soukromých letů, vláda zvažuje, že od příštího roku uvalí na soukromé letce vyšší klimatický poplatek.

Foto: Pixabay.com