Domů / Novinky / Google představuje nové lékařské roboty s umělou inteligencí: Nahradí skutečné doktory?

Google představuje nové lékařské roboty s umělou inteligencí: Nahradí skutečné doktory?

Mnoho významných odborníků varovalo, že předání důležitých úkolů do rukou umělé inteligence může znamenat konec lidstva. Bohužel na to společnosti neslyší a vývoj spěje tak, aby byli lidé nahrazování kde to jen jde. Technologie sice ještě nedošla tak daleko, ale rychle se posouvá směrem k tomu, že roboti s umělou inteligencí (AI) jednoho dne budou schopni nahradit všechny lidské lékaře a zcela převzít medicínu. Za tímto účelem se výzkumníci podívali na chatbota AI společnosti Google, kterému položili řadu běžných lékařských otázek. Zjistili, že program odpověděl na 92,6 procenta otázek správně, ve srovnání s 92,9 procenta přesnosti mezi skutečnými lékaři.

Lékařský chytbot

Google chatbota v průběhu let programuje a ladí tak, že jej krmí obecně uznávanými informacemi o moderní medicíně, na které vydává schválené odpovědi na různé otázky. Chatbot ve většině případů dělá jen málo nebo vůbec žádné chyby – tak se systém stal pokročilým.

„Lékaři také hodnotili pravděpodobnost a rozsah škod, které pocházejí z nesprávných odpovědí,“ napsal na Twitteru profesor Ethan Mollick z The Wharton School of the University of Pennsylvania o nové studii na toto téma, která byla publikována v JAMA Internal Medicine .

„Procento škodlivých rad od vyškoleného chatbota (Med-PaLM) bylo v podstatě hodnoceno stejně jako procento potenciálně škodlivých rad poskytnutých jinými skutečnými lékaři!“

Výkon AI chatbotů se za poslední dva roky dramaticky zlepšil

Není to tak dávno, kdy AI chatboti produkovali hrubé a často nepřesné odpovědi na běžné otázky. Rychle by se odhalili jako druhořadí ve srovnání se skutečnými lidskými bytostmi – ale tato propast se rychle zmenšuje.

Zdálo by se, že vylepšení těchto systémů umělé inteligence se s postupem času objevují exponenciálně rychleji, což naznačuje případné převzetí umělé inteligence v nepříliš vzdálené budoucnosti.

Někteří spekulují, že lidská ekonomika je již vyřazována jako zastaralá, zatímco ekonomika AI robotů vklouzne na její místo. Google zůstává v čele tohoto přechodu, který je také podporován rostoucí skepsí ohledně kvality a legitimity dnešních lékařů.

„Tento dokument ukazuje, že lékaři před testováním značně přeceňují pravděpodobnost onemocnění a pokračují v tom i po pozitivních i negativních výsledcích testů,“ vysvětlil Mollick v jiném tweetu.

„Platilo to pro všechny studované nemoci, od rakoviny přes UTI až po zápal plic. Další statistiky, trénink, statistika!“

Věřili byste umělé inteligenci více než lékaři?

Na druhé straně roste povědomí a nedůvěra v AI, která, pokud se někdy skutečně stane sentimentem, by téměř jistě byla použita k vyhlazení lidských bytostí a vytvoření globálního systému tyranie.

Možná si vzpomínáte, že v roce 2019 byl šéf Google DeepMind a AI vyhozen za špehování a odposlouchávání tisíců uživatelů. Tato osoba použila systémy umělé inteligence Google k nezákonnému záznamu hlasů lidí bez jejich vědomí nebo svolení.

Přesto někteří tlačí na rozšíření pronikání umělé inteligence do každodenního života. Pokud jde o lékařské roboty AI, někdo v reakci na Mollickovo vlákno na Twitteru napsal, že nakonec Food and Drug Administration (FDA) pravděpodobně schválí technologii jako lékařskou pomůcku a dokonce ji použije k předepisování léků pacientům.

„Jen počkejte, až váš zubní kartáček sekvenuje vaši DNA téměř zdarma,“ napsal další. „Mutace budou okamžitě detekovány. To je také důvod, proč musíme zavést bezpečná práva na vlastnictví dat.“

Další jménem Dr. Tyler Cole, MD, dodal, že nahrazení lékařů roboty nebude nikdy možné, pokud to budou skuteční lékaři, kteří skutečně vědí, jak praktikovat medicínu.

„Hodnota lékařů nespočívá v pouhém odpovídání na otázky, ale v tom, aby věděli, na co se správně ptát,“ píše. „To je úsudek (těžký), ne inteligence (snadné).“

Zdroj:https://www.naturalnews.com/2023-01-09-google-ai-medicine-robots-human-doctors-obsolete.html