Domů / Novinky / Hra na dvě strany? Čína dodává drony jak Ukrajině, tak Rusku

Hra na dvě strany? Čína dodává drony jak Ukrajině, tak Rusku

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu mainstreamová média konzistentně tvrdí, že Čína plně podporuje a spolupracuje s Moskvou, včetně dodávek vojenských dronů, které mají být použity v probíhajícím konfliktu. Ale nemusí tomu tak být, americký politolog sídlící v Moskvě a pravidelný přispěvatel do Global Research Andrew Korybko se ve svém newsletteru na Substack podělil o to, jak Kyjev náhodou dokázal, že komunistická země je ve válce mezi NATO a Ruskem skutečně „vojensky neutrální“ .

Jak to tedy je?

„Kyjevští zahraniční patroni by si jistě byli vědomi toho, že jejich zástupce tajně obstarával bezpilotní letouny z Číny prostřednictvím nákupů svých dobrovolníků, přesto zavírali oči z vojenské výhodnosti a současně prosazovali nepravdivá tvrzení o tom, že tato země vyzbrojuje ruské síly,“ řekl. článek. Za prvé řekl, že tvrzení Západu, že Čína tajně posílá Rusku vojenské vybavení, diskvalifikuje Čínu z jejího podezření, že asijská země zprostředkovává politické řešení zástupné války na Ukrajině, protože by to znamenalo, že není neutrální.

Náměstek ministra obrany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Vitalij Deinega zpochybňuje obvinění, že dostávají vojenské zásoby přímo z Číny, protože Kyjev se vyhýbá podráždění režimu prezidenta Joea Bidena. „Pokud mi to bylo vysvětleno… nemůžeme kupovat nic čínského, abychom nepoškodili náš vztah se Spojenými státy ,“ řekl Deinega v pondělí ukrajinskému zpravodajství Leviy Bereg. Vládní úředník také místním médiím prozradil, že dobrovolníci si pro své síly pořizují čínské bezpilotní letouny, protože to nemohou udělat přímo kvůli tlaku USA.

Korybko ale upozornil, že to neznamená, že zbrojí Ukrajinu proti Rusku stejně jako podobná tvrzení mainstreamových médií. Stejně tak z toho nevyplývá, že čínský stát vyzbrojuje Rusko proti Ukrajině, řekl.

„Ukazuje to, že soukromí čínští dodavatelé dronů prodávají své zboží podobně soukromým kupcům, kteří je tajně předávají nejpřímějším účastníkům této zástupné války,“ vysvětlil novinář.

Kritici nicméně vidí, jak Čína masivně těží z prodeje svého vojenského vybavení oběma způsoby, i když ne přímo. Obchod je pro ČKS dobrý.

Si připisuje uznání za varování Putina před jaderným útokem na Ukrajinu

Čínský prezident Si Ťin-pching dále podporuje tvrzení, že Čína je „oboustranný“ meč, za to, že varoval ruského prezidenta Vladimira Putina před spuštěním jaderného výbuchu v jaderné elektrárně Záporoží (ZNPP) na Ukrajině – je to jako říci Kyjevu že „Peking se o vás stará, i když máme úzké vztahy s Moskvou.“

Zpráva tváří v tvář byla doručena během březnové státní návštěvy Si Ťin-pchinga v Moskvě, uvedli západní a čínští představitelé. Zabránění Putinovi před možným šířením radiace prostřednictvím místního jaderného výbuchu bylo ústředním bodem čínské kampaně za nápravu poškozených vztahů s Evropou , řekl vysoký poradce čínské vlády. Ale analytici, kteří se o tuto válku opírají o Kyjev, pochybují o odhodlání Pekingu k takovému odstrašování, vzhledem k hlubokému partnerství Si Ťin-pchinga s Putinem a „mírovému plánu“, který se silně překrývá s ruskými tématy.

Je jim však dána jiskřička naděje, že Čína svou veřejnou rétoriku podporuje za zavřenými dveřmi. „Číňané berou zásluhy za odeslání zprávy na všech úrovních,“ řekl vysoký představitel americké administrativy. Šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell v březnu zopakoval stejnou myšlenku, že návštěva čínského prezidenta „snižuje riziko jaderné války a Číňané to dali velmi, velmi jasně najevo“.

A zdá se, že názor Číny má na Putinovo rozhodnutí velký vliv. Podle Financial Times je ruská invaze silně závislá na podpoře Číny, která Moskvě pomohla překonat ekonomické sankce, které ji vyloučily z kritických globálních trhů a dodavatelských řetězců.

Mezitím Alexander Gabuev, ředitel Carnegie Russia Eurasia Center, trval na tom, že ruský Putin nebude zcela závislý na radách Číny, protože „jaderné zbraně jsou konečnou pojistkou, kterou má Putin proti katastrofické prohře v této válce,“ zdůraznil.

Zdroje:
https://korybko.substack.com/p/kiev-inadvertently-proved-that-china
https://www.globalresearch.ca/kiev-inadvertently-proved-china-militarily-neutral-nato-russian-proxy-war/5824597
https://www.rt.com/russia/579125-ukraine-chinese-weapons-ban/
https://www.ft.com/content/c5ce76df-9b1b-4dfc-a619-07da1d40cbd3
https://www.naturalnews.com/2023-07-06-china-supplies-drones-to-ukraine-russia-proxy-war.html

Obrázek: Pixabay.com