Domů / Novinky / Spoutané opice v Thajsku sklízí kokosové ořechy pro populární veganské mléko

Spoutané opice v Thajsku sklízí kokosové ořechy pro populární veganské mléko

Výroba kokosového mléka, trendové náhražky kravského mléka mezi vegany, není zrovna bez krutostí – opice v Thajsku jsou totiž nuceny sklízet kokosy v řetězech. Podle deníku Sun využívají pěstitelé kokosových ořechů v Thajsku otrockou práci opic. Primáti jsou spoutáni řetězy a nuceni každý den sklízet stovky kokosových ořechů pod bedlivým dohledem jejich ošetřovatelů. Farmáři údajně tahají za lana, která jsou uvázána kolem zvířete, aby je ovládali, zatímco provádějí své vyčerpávající přesuny v korunách stromů.

Aby se jim zabránilo v útěku, jsou opice připoutány k podlaze. Ale i domnělý odpočinek opic po spoutání zůstává příležitostí pro neplacenou práci, protože jsou nuceny strávit nespočet hodin sběrem ovoce. Samotné opice jsou do tohoto otroctví dotlačeny krutým způsobem, buď tím, že byly chovány v zajetí, nebo byly jako mláďata odebrány matkám v džungli. Pytláci kradou mladé primáty tím, že je lákají do pastí nebo přímo vraždí jejich matky. Z tohoto důvodu označil „červený seznam“ Mezinárodní unie pro ochranu přírody dvě plemena opic používaná na kokosových farmách za zranitelná a „ohrožená“.

Záběry zveřejněné aktivistickou skupinou Lidé pro etické zacházení se zvířaty (PETA) odhalily temná tajemství opičího pracovního průmyslu v Thajsku.

V jednom případě byli pozorovatelé viděni, jak při výcviku opic používají metody zastrašování a brutálního trestání. Patří mezi ně bičování a věšení kolem krku. Ještě horší je, že opicím jsou často odstraněny ostré přední zuby, aby se jim zabránilo kousnout sebe nebo farmáře.

Navzdory tříleté kampani organizace PETA proti této praxi od roku 2019 některé farmy v Thajsku nadále nutí opice k otrocké práci. The Sun také poukázal na to, že tato praxe se rozšíří, protože poptávka po veganském mléce stoupá. 

PETA hrozí BOJKOTY kokosového mléka vyrobeného v Thajsku

Aktivistická skupina tvrdila, že fyzická práce není jediným rizikem, kterému opice čelí. Nedostatek kontaktu se sociálními skupinami může u těchto společenských zvířat způsobit extrémní duševní muka a deprese. PETA ve své zprávě napsala: „Dohnáni k zoufalství, nekonečně přecházejí a krouží po pustých, odpadkem posetých skvrnách hlíny, kde jsou připoutáni.“

Vzhledem k tomu, že národ jihovýchodní Asie je jedním z největších světových výrobců kokosového mléka, organizace PETA varovala, že některé produkty na bázi kokosu, jako je mléko, olej a mouka, mohou být produktem otrocké práce primátů.

PETA nyní vyzývá k bojkotu všech kokosových produktů vyrobených v Thajsku, protože používání opičí otrocké práce pokračuje. HelloFresh, světově nejoblíbenější poskytovatel jídelních sad, se nedávno připojil k rostoucímu seznamu mezinárodních společností, které úplně upustily od thajského kokosového mléka.

Vysoce postavení politici a představitelé průmyslu v království však prosili, aby se rozcházeli. Stavěli se proti myšlence zákazu využívání opic k otrocké práci. Podle jejich argumentů je používání opic ke sběru stromů podobné tomu, jak se v jiných zemích používají zvířata, jako jsou velbloudi a sloni.

Vládní úředníci v Thajsku také tvrdili, že sběr kokosových ořechů je pro primáty přirozený. Dokonce trvali na tom, že tato praxe je kulturní tradicí.

Zdroj: https://www.the-sun.com/news/8508337/monkeys-enslaved-coconut-farmers-vegan-milk/

Foto: Youtube screenshot