Domů / Novinky / Indie je vesmírnou supervelmocí: Její modul přistál na lunárním jižním pólu

Indie je vesmírnou supervelmocí: Její modul přistál na lunárním jižním pólu

Jeden a půl miliardy Indů, stejně jako vesmírní nadšenci z celého světa, slaví historický počin Indické vesmírné agentury ISRO při přistání kosmické lodi na Měsíci. Vynikající úspěch Chandrayaan-2 není jen mezníkem v historii Indie, ale ve skutečnosti je nezapomenutelnou událostí pro celou lidskou rasu. Radostní Indové se stali prvním národem, který přistál s plavidlem na lunárním jižním pólu, a připojili se k nejvybranější skupině národů, jejichž vesmírné programy přistály na povrchu Měsíce, spolu s USA, Sovětským svazem/Ruskem a Čínou.

Úspěšná mise

Mise, která byla zahájena 14. července, trvala 42 dní, než dosáhla svého cíle, s oběžnou dráhou šetřící palivo, která využívala zemskou a měsíční gravitaci k tomu, aby dala plavidlu impuls. Poslední část sestupu je nejnebezpečnější, jak Indiáni zjistili při předchozím pokusu o přistání:

Dráha Chandrayaan-3. Zdroj: ISRO.

Níže se můžete podívat na Chandrayaan-3 a povrch Měsíce.

Portál Livemint.com oznámil:

„Chandrayaan-3 je navazující mise na misi Chandrayaan-2 z roku 2019, která byla podle ISRO částečně úspěšná. V předchozí misi na Měsíc havaroval Vikram lander Chandrayaan-2 při pokusu o měkké přistání na povrchu Měsíce kvůli technické závadě. Tentokrát jsou však vědci ohledně bezpečného měkkého přistání optimističtí, protože provedli určité změny při vytváření  kosmické lodi Chandrayaan-3,  aby se vyhnuli stejným chybám.

Hluboce věřící Indové se také uchýlili k Vyšší moci při hledání šťastného a úspěšného zakončení vesmírné mise. Na místě nejposvátnějšího hinduistického festivalu řeky Gangy se konaly zvláštní modlitby.

Portál news18.com informoval:

„V úterý večer byly během světoznámé Ganga Aarti ve Varanasi Dashashwamedh Ghat proneseny speciální modlitby za Chandrayaan -3, který má přistát na Měsíci ve středu kolem 18:04. Modlitby byly také nabízeny v jiných částech Uttar Pradesh za úspěch indické mise na Měsíc.

na Dashashwamedh Ghat, místu konání světoznámé Ganga Aarti, se v úterý ozývalo zpěvy, když se lidé sešli a pronesli zvláštní modlitby za úspěšné přistání Chandrayaanu-3. Místní i zahraniční turisté se všichni zúčastnili zvláštního modlitebního obřadu organizovaného Ganga Sewa Nidhi (GSN) – která provádí aarti – a modlili se za úspěch měsíční mise.

„Je to úplně jiná scéna, vidět všechny, včetně zahraničních turistů, jak se modlí za úspěšné přistání Chandrayaanu-3. Byl to vzrušující zážitek, protože jsme v životě nebyli svědky tak skvělého sezení Ganga Aarti,“ řekl Sanjay Chaturvedi, místní obyvatel, který se ceremonie zúčastnil spolu s přáteli a příbuznými.

Tato historická událost je vázána na postavení premiéra Modiho ve světové komunitě, jak se to děje přímo uprostřed summitu BRICS v Johannesburgu.

Zdroje:
https://www.livemint.com/science/news/chandrayaan-3-soft-landing-today-what-is-indias-mission-to-moon-why-is-it-important-isro-reveals-11692751885201.html
https://www.news18.com/india/locals-and-foreigners-pray-for-chandrayaan-3s-success-during-special-event-at-varanasis-ganga-aarti-8546521.html
https://www.thegatewaypundit.com/2023/08/breaking-india-lands-chandraayan-3-lunar-south-pole/

Obrázky: ISRO, YouTube screenshots