Domů / Novinky / Konečně zodpovězeno! Co bylo dřív, slepice nebo vejce?

Konečně zodpovězeno! Co bylo dřív, slepice nebo vejce?

Co bylo dřív, slepice nebo vejce? Kuře, ne, vejce, ne, kuře, ne, vejce. Z této otázky se mnoha lidem už zamotala hlava.

Spoiler: Vejce bylo první! Ale jak?

Všichni jsme prošli touto logikou, ale většina z nás skončí na stejném místě. Jak řekla Luna Lovegoodová, svérázná čarodějnice z Harryho Pottera, když se jí zeptali na hádanku „Co bylo dřív, Fénix nebo plamen?“ Odpověděla: „Kruh nemá začátek.“ A skutečně, pokoušet se identifikovat odpověď na toto klasické dilema kauzality je cvičením v naprosté marnosti.

Dilema kauzality: Dilema kauzality je běžněji známé jako paradox slepice nebo vejce! Charakterizuje situace, ve kterých je obtížné určit mezi příčinou události a jejím následkem.

Co na to myslitelé?

Dokonce ani řecko-římský filozof Plutarchos nedokázal přesně přijít s řešením. Odpověděl s rozhodně neodpovídající odpovědí, že vejce bylo první, protože „plodí a obsahuje všechno“ … a také, že kuře bylo první, protože na začátku bylo „energické, dokonalé a soběstačné stvoření“.

Ale to nám nebrání se zeptat. Naštěstí pro lidi, kteří byli v noci kvůli takovým potížím vzhůru, se Robert Krulwich z portálu NPR dostal na dno dilematu:

„Každý ví, že ke snesení vajíčka potřebujete kuře. Každý ví, že k výrobě kuřete potřebujete vejce. Nikdo neví, jak ten cyklus začal. Stvořilo kdysi nebe první vejce svého druhu nebo první kuře svého druhu? (Nebo abych tu otázku položil více vědecky, objevilo se náhle nové, jiné vejce? Nebo to začalo novým a jiným kuřetem?) Před dlouhou, dlouhou dobou žilo zvíře, které bylo geneticky podobné kuřeti, říkejme mu „protokuře“. Toto zvíře sneslo vejce.

Zvíře připomínající kohouta to vajíčko oplodnilo, ale když se geny táty a geny mámy spojily, spojily se novým způsobem a vytvořily mutaci, díky níž se dítě náhodou lišilo od svých rodičů. I když by trvalo tisíce let a generací, než bychom si všimli rozdílu, toto vejce bylo dostatečně odlišné, aby se stalo průkopníkem nového druhu, zvířete, kterému nyní říkáme… Kuře. Takže když se podíváme na to první vejce, vytvořené náhodou ze dvou téměř kuřat – nemohli bychom říct, že to všechno začalo novým a jiným vejcem?“

Takže ve zkratce, dva ptáci, kteří ve skutečnosti nebyli slepicemi, vytvořili slepičí vejce, a proto máme odpověď: Nejprve přišlo vejce a pak se z něj vylíhlo kuře.

Možná bychom si měli položit otázku: Co bylo dřív, proto-kuře nebo proto-kuřecí vejce?

Zdroje:
https://www.treehugger.com/finally-answered-which-came-first-the-chicken-or-the-egg-4864321
https://www.npr.org/sections/krulwich/2013/02/11/171706769/the-egg-makes-its-move-in-a-new-version-of-which-came-first-the-chicken-or-the-e

Obrázek: Pixabay.com