Zatímco na kobercích skvrny čistíme hned, co na ně narazíme, v případě matrací je necháme dřímat i dlouhé měsíce, i když se jedná o skutečně kvalitní matrace, za které jsme zaplatili cejlé jmění. Říkáme si, že na ně přece jen hodíme prostěradlo, tudíž není okamžité čištění zapotřebí. Ale samozřejmě opak je v tomto případě pravdou.
Nejen, že skvrny, které na matracích (i na kvalitních matracích) obvykle vznikají z moči, potu nebo jsou od krve či zvratků, mohou začít zapáchat, ale také mohou být tím ideálním místem, kde se rozmnoží nebezpečné štěnice. A spát se štěnicemi – to jistě nikdo nechce. I proto je nutné přistupovat k čištění matrací prakticky ihned. Jen tak zajistíte dlouhou životnost opory vaší páteře.
Na skvrny sice lze koupit speciální produkty, které by je odstranili v cuku, letu, ale řešením jsou také pomocníci, které běžně máte ve své kredenci. Co třeba použít jedlou sůl, peroxid vodíku nebo třeba citronovou šťávu?
Jak na skvrny od potu
Skvrny od potu se na matracích vyskytují nejčastěji. Vždyť každý člověk se potí a prakticky nikdo si pot z těla automaticky v noci neutře. Je tedy naprosto běžné, že jsou matrace od skvrn, za nimiž stojí pot. Jak ale bylo zmíněno, na pomoc stačí povolat několik chytrých pomocníků z kredencí. Se skvrnami od potu si poradí například jedlá sůl a amoniak, dále pak citronová šťáva a sůl.
Jak na skvrny od moči
Velice často (zejména, když jsou děti malé) se potýkáme se skvrnami od moči. Mnoho rodičů zapomene dát na matraci igelitový potah, tudíž celé to nadělení musí vytírat ručně. V ideálním případě bychom měli použít směs jedlé sody, peroxidu vodíku, saponátu a vody. Směs se zpravidla nechává působit a nedrhne se. Nechává se takto až do zaschnutí.
Jak na skvrny od krve
Stejně tak běžné jsou i skvrny od krve. Většinou se s nimi potýkají ženy v době, kdy dostanou svou první menstruaci. Nemusí však nutně utíkat pro matraci novou, stačí opět vsadit na sílu peroxidu vodíku, soli a také na sílu saponátu.