Domů / PR / Jak na home office aneb Neztraťte své pracovní nasazení

Jak na home office aneb Neztraťte své pracovní nasazení

Pracujete v režimu home office a máte pocit, že svou práci doma nezvládáte? Poradíme vám, jak se lépe soustředit a zorganizovat si práci tak, abyste neztráceli hlavu ani efektivitu.

V posledním roce si řada z nás musela zvyknout na jiný pracovní režim, přemístili jsme se totiž z kanceláří do svých obýváků a pracoven. Domácí prostředí přináší větší pocit pohodlí a soukromí, skrývá však také mnohá úskalí v podobě nejrůznějších rušivých elementů, které nám práci výrazně znesnadňují a snižují naši efektivitu. Které z nich to jsou a jak se jim úspěšně bránit?

Při práci z domova se, ať už jste zaměstnanci, či jste na volné noze, zaměřte na 5 zásadních bodů od Simony Tanečkové z TisknuLevne.cz:

1. Vytvořte si pracovní zázemí

Vyhraďte si ve své domácnosti místnost či pracovní kout na klidném místě v bytě či domě. Vyhněte se pohovkám, gauči a posteli, tato místa vás k práci příliš motivovat nebudou.

Zařiďte se tak, abyste měli vše při ruce a nechyběly vám žádné kancelářské potřeby. Předcházejte chaosu a mějte připravené šanony a pořadače opatřené štítky, do nichž budete třídit své pracovní dokumenty. Pořiďte si nástěnku, kam si připíchnete důležitá data a kontakty, které potřebujete mít stále na očích. Pracujete-li s dokumenty, zauvažujte o pořízení vlastní tiskárny, díky které nebudete muset s každou stránkou běhat do kopírovacího centra nebo zajíždět do práce. Myslete také na zásobu tonerů a papírů.

2. Mějte svůj harmonogram a sdílejte ho

Na řadu přichází organizace práce. Předem seznamte členy domácnosti s vaším denním harmonogramem činností a jasně vymezte čas, kdy pro ně nebudete k dispozici. Využít můžete velký nástěnný kalendář, do kterého zaznamenáte i aktivity jednotlivých členů domácnosti, vytisknout si rozvrh na lednici, nebo použijte sdílený kalendář (např. ten od Googlu). Zajistěte, aby vaši blízcí v době vaší práce nenarušovali váš prostor.

Pokud je to možné, mějte dopředu připravené jídlo, které si v čase oběda pouze ohřejete, stejně tak malé svačinky, pro které si odskočíte a zase se vrátíte k práci. Pracujte v blocích a mějte vyhrazené krátké přestávky, ve kterých si dojdete uvařit kávu nebo si zacvičíte venku na terase.

Na konci pracovního dne si sepište úkoly, které vás čekají další den. Seřaďte je od neodkladných po ty nejméně závažné. Činnosti si můžete sepsat ručně na papír, nebo zaznamenat do aplikace Todoist nebo Andy.do.

3. Odstraňte okolní ruchy a koncentrujte se

Počas práce odstraňte z dosahu všechny možné rušivé elementy, odhlaste se ze sociálních sítí, vypněte televizi, nebo zablokujte upozornění, které vám chodí na váš telefon. S tím vám pomohou aplikace jako je například Freedom nebo AppBlock (zablokují vybrané stránky na internetu či zprávy a upozornění ze sociálních sítí apod.) nebo Forest: Stay Focused (zablokuje přístup do telefonu s tím, že po čas vaší soustředěné práce roste strom, jakmile se do telefonu podíváte, rostoucí strom tím zničíte).

Pokud se nemůžete soustředit, protože se v jiné místnosti někdo dívá na televizi, nebo slyšíte rykot dětí, mějte po ruce sluchátka a koncentrujte se pomocí hudby (na Youtube najdete celou škálu skladeb určených pro lepší soustředění při práci). Snáze se fokusovat vám pomohou i nejrůznější šumy a ruchy (speciální stránka s takovými zvuky je například noisli.com).

4. Zůstávejte v kontaktu s kolegy

Pravidelně si najděte čas, ve kterém zavoláte kolegům a proberete s nimi, co je potřeba, na čem pracujete, jak pokročili s úkoly apod. Ideální je zavolat si přes Skype nebo WhatsApp a zůstávat tak ve spojení a týmovém naladění.

Pro komunikaci mezi kolegy i klienty je dobré mít k dispozici tiskárnu se skenerem, abyste mohli dokumenty snadným způsobem sdílet. Využívat můžete i sdílené dokumenty od Googlu nebo úložiště typu DropBox.

5. Mějte své přechodové rituály

Naučte se oddělovat soukromý a pracovní život. Nezapomeňte se od práce včas odpojit a vypnout. Pokud vás něco neustále nutí v práci pokračovat, a tak ve skutečnosti pracujete mnohem víc, než je žádoucí, oddělte práci a volný čas pomocí přechodového rituálu – třeba tím, že si půjdete zaběhat nebo si dáte sprchu – a od té chvíle máte padla.

Máte i vy své osvědčené tipy, jak zůstávat v pracovním flow i při práci z domova? Podělte se s námi o ně v komentářích.