Domů / PR / Jak se žije ve Skotsku. Seznamte se s tradicemi a zvyky

Jak se žije ve Skotsku. Seznamte se s tradicemi a zvyky

Ať už plánujete výlet na Triglav nebo dáte přednost Skotsku, před cestou si zjistěte, jak se v dané destinaci žije. Ne všude se žije stejně jako u nás. Platí, že co místo, to jiné památky, zvyky, tradice i kultura obecně. Pojďme se podívat do zmíněného Skotska, které svými tradicemi nebo obyčeji člověka až překvapí.

Muži v sukních

Když se budete procházet ulicemi Skotska, případně pokud navštívíte některou z plánovaných slavností, možná vás až překvapí muži v sukních, kterých je zde opravdu požehnaně. Člověk si říká, jestli je to normální, ale tady opravdu ano. Pánským sukním se říká kilty a jsou pravděpodobně nejvíce ikonickou specialitou, se kterou se zde setkáte.

Původ sahá až do Skotské vysočiny, kde se lidé omotávali pruhem vlněné látky přes rameno a přepásali se v pase. Tento praktický oděv zůstal po staletí, dokonce si ho nemůže vynachválit ani zdejší armáda, protože se v něm lépe mává s mečem.

Dudy jako psychologická zbraň

Když už muži v kiltech, tak většinou i s dudy v rukách. Každá země má ráda jiný typ hudby, ve Skotsku se sází hlavně na dudy, na které se většinou nehraje jenom pro radost, ale mluvíme o velmi efektivní psychologické zbrani. Právě ječivý zvuk, který dudy vydávají, měl být tím, co ve válkách vyvolávalo hrůzu v nepřátelích.

V současné době jsou však dudy i součástí rockové hudby mladých a aktuálně velmi populárních skotských kapel. A nejen skotských.

Highland Games

Neboli Hry Vysočiny jsou tradiční lidovou slavností, která pochází právě ze Skotské vysočiny. Konají se celoročně a jsou skutečně skvělou možností, jak poznat zdejší obyvatele i jejich koníčky. Hlavní součástí této události je například hraní na dudy, bubnování, také tradiční tance a soutěžení v poněkud netypických disciplínách. Mezi ně patří například hod kladiva nebo velkého kamene.