Domů / Novinky / Jaké zbraně jsou ve válce zakázané nebo omezené?

Jaké zbraně jsou ve válce zakázané nebo omezené?

Dokonce i válka má pravidla svá. Již od dávných dob se vytvářela pravidla pro používání zbraní ve válkách. V 19. století byly uzavřeny mezinárodní dohody, které právně upravovaly typy zbraní, které jsou povoleny (a zakázány) ve válkách po celém světě.
Co se ve válce používat nesmí? Jedná se například o nedetekovatelné úlomky, příkladem jsou rozbité střely či projektily naplněné rozbitým sklem, miny, nástražné systémy, zápalné zbraně, oslepující lasery a výbušné pozůstatky války. CCW, také známá jako Úmluva o nelidských zbraních, je mezinárodní dohoda, která omezuje používání zbraní, které byly považovány za zbytečně kruté a nelidské. Do dohody je zapojeno 125 smluvních stran.

Jsou pravidla války dodržována?

Přestože jsou stanovena pravidla pro zbraně, která se nesmí ve válce používat, tato pravidla nejsou dodržována. Stále se vyrábí a používají miny, chemické zbraně a další zakázané prostředky. Existují technologie, o kterých si mnozí myslí, že by měli být ve válce také zakázané, ale zatím nejsou nijak zvlášť. Patří sem například drony, stroje s umělou inteligencí a další. Shlédněte níže infografiku od Visual Capitalist, která ukazuje, jaké zbraně jsou ve válce zakázané nebo zakázané.