Jakkoli to může znít zvláštně, včely mají politický systém, který se vyrovná systému lidských politiků. Když se včelstvo přeplní, včely založí „senát“ zkušenějších včel, aby si vybraly nový domov. Jakmile si vyberou vhodné místo, hlasují o něm tancem jako skupina, dokud nedosáhnou dohody. Tento ohromující objev objevil vědec jménem Thomas Seeley.
Obdivuhodná schopnost spolupracovat
Tanec včel je podle Seeleyho druh komunikace, která posílá informace o poloze a kvalitě možných nových domovů. Zkušenější včely budou tančit delší dobu a s větší intenzitou, což může ovlivnit úsudek mladších a méně zkušených včel.
Tento kolaborativní rozhodovací proces dostal přezdívku „inteligence roje“ a je to jen jeden příklad mimořádného sociálního chování včel. Včely jsou uznávány také pro svou nezištnost, včely dělnice se ochotně obětují na obranu úlu a královny. Schopnost včel spolupracovat za účelem většího prospěchu vyvolala značný zájem a uznání. Jak se světová problematika komplikuje, někteří odborníci hledají v přírodě nápady, jak vyvinout úspěšnější a spravedlivější politické systémy.
Politický systém včely samozřejmě není bez závad. Včely, stejně jako lidští politici, jsou náchylné k osobním předsudkům a vnějším vlivům. Studiem včel však můžeme získat lepší znalosti o tom, jak konstruovat účinnější, efektivnější a spravedlivější systémy. Potřeba společného rozhodování je možná tou nejdůležitější lekcí, kterou se můžeme od včel naučit. Spoluprací a sdílením znalostí můžeme zlepšit výsledky pro všechny. A pokud to dokážeme stejně dobře jako včely, mohli bychom být schopni řešit některé z nejpalčivějších problémů světa.
Zdroj: Thomas Seeley – https://nbb.cornell.edu/thomas-seeley
Foto: Pixabay.com