Domů / Novinky / Japonský startup bude konkurovat SpaceX, zahájí lety do vesmíru za pomoci balónu

Japonský startup bude konkurovat SpaceX, zahájí lety do vesmíru za pomoci balónu

Japonský start-up v oblasti letectví a kosmonautiky doufá, že vesmírnou turistiku ještě více zpřístupní pomocí balonové kapsle, která se vznáší 23 km nad Zemí. S nerušeným výhledem na vesmír nahoře a zakřivení Země jasně viditelné pod ní je kapsle navržena tak, aby konkurovala stávajícím letům vesmírné turistiky, které stojí miliony za letenku tím, že snižuje složitost letu a odstraňuje potřebu speciálního výcviku astronautů.

Turistika v kapsli unášené balónem

Héliem poháněný balón, který vyvinula společnost Iwaya Giken se sídlem v Sapporu, je plánován na start v říjnu letošního roku, přičemž vstupenky jsou k dispozici v srpnu za přibližně 175 000 dolarů, tedy v přepočtu kolem 4 milionů korun. Generální ředitel Iawya Keisuke Iwaya doufá, že sníží tyto náklady na pěticifernou a nakonec na čtyřcifernou částku už příští rok.

Foto: Iwaya Giken

„Je to bezpečné, ekonomické a šetrné k lidem,“ řekl generální ředitel Iwaya novinářům . „Cílem je vytvořit vesmírnou turistiku pro každého.“

„Doufám, že cestování balónem bude nakonec možné za cenu v rozmezí 1 milionu ¥ (cca 170 tisíc korun).“

Stávající projekty vesmírné turistiky, jako jsou lety společností Virgin Galactic, Blue Origin a SpaceX, stojí miliony za letenku a vyžadují start rakety a veškeré související schválení a dohled ze strany NASA nebo ESA.

Foto: Iwaya Giken

Vládní financování těchto vesmírných agentur je extrémně omezené a cestovní ruch nikdy nebyl ani prioritou druhého řádu za robotickým průzkumem a vědou. Toto pole přenechalo z velké části novému soukromému sektoru komerčních prostor. Na rozdíl od nedávné návštěvy SpaceX na Mezinárodní vesmírné stanici se dvěma hosty, kteří každý zaplatili 55 milionů dolarů za letenku a jejichž start si vyžádal měsíce výpočtů, příprav a miliony dolarů ve zdrojích, Iwayův let balónem může být připraven a vypuštěn za přibližně hodinu a půl.

„V posledních letech byl v Japonsku aktivní trend financovat sny o cestování do vesmíru a jsme za to vděční,“ řekl novinářům generální ředitel Iwaya podle Japan Forward . „Chceme se neustále posouvat vpřed a zároveň ukazovat výsledky našeho vývoje.“

Iwaya v současné době přijímá žádosti o své první lety.

Zdroje:
japan-forward.com/dream-of-space-travel-one-sapporo-firm-aims-to-make-it-a-reality-for-amateur-travelers/
euronews.com/next/2023/02/21/japanese-start-up-hopes-to-rival-spacex-with-new-balloon-capsule-that-can-take-passengers-

Foto: Iwaya Giken