Domů / Novinky / Kalifornský startup vyvíjí vesmírnou stanici s umělou gravitací

Kalifornský startup vyvíjí vesmírnou stanici s umělou gravitací

Létání do vesmíru a za cizími planetami může znít jako hudba budoucnosti, ale za několik desítek let to může být něco běžného. Již nyní se plánuje kolonizace Měsíce a také Marsu. Málokdo si dokáže představit, že by lidská posádka cestovala mnoho let bez umělé gravitace. V Kalifornii sídlí startup, který se jmenuje Vast. Pracuje na vývoji první vesmírné stanice s umělou gravitací. Umělá gravitace výrazně zvýší lidskou produkci ve vesmíru.

Budoucnost cestování vesmírem

Společnost pracuje na technologiích, které staví základní kameny pro cestování vesmírem. S týmem výjimečných inženýrů, odborníků z oboru a leteckým inženýrem a bývalým viceprezidentem společnosti SpaceX Hansem Koenigsmannem se společnost snaží vytvořit prostředí, kde lidé mohou žít i pracovat ve vesmíru.

„Posláním Vastu je umožnit budoucnost, kde miliony lidí žijí napříč sluneční soustavou,“ řekl Jed McCaleb, který pracoval na projektech jako Stellar, Astera Institute, Ripple a eDonkey2000.

„Sluneční soustava má neuvěřitelné množství zdrojů. Pokud bychom měli přístup k těmto zdrojům, naše civilizace by mohla růst a prosperovat a zároveň zachovat naši planetu. Jakmile budou moci velké populace lidí žít ve vesmíru, můžeme vytvořit průmysl a infrastrukturu potřebnou pro přístup tyto zdroje ve velkém měřítku.“

„Vždy jsem věřil ve využití technologie ke snížení neefektivity a zlepšení lidských podmínek. Abychom rozšířili lidské obydlí ve vesmíru, musíme vytvořit technologie, které zdokonalují udržitelnost,“ dodal McCaleb.

Jaká bude velikost vesmírné stanice? Vesmírná stanice společnosti pojme přes 40 lidí a na délku bude měřit 100 metrů.

Nulová gravitace je pro tělo nebezpečná

Pro mnoho lidí může být fascinující představa, že se ocitnou na místě s nulovou gravitací. Můžete se odrážet od stěny, dělat kotrmelce ve vzduchu a plavat ve vzduchu. Pokud by tento stav trval dlouho, není to příjemné a také má nulová gravitace špatný dopad na lidské zdraví. Při dlouhodobém vystavení nulové gravitace ubývá kostní hmota, ubývá také svalová hmota a také může dojít k poškození mozku. Být v takových podmínkách, to není pro lidské tělo přirozené. McCalebův inovativní nápad si klade za cíl poskytnout zdravější prostředí pro dlouhodobé mise prostřednictvím umělé gravitace. Přitažlivost podobná gravitaci vzniká díky odstředivé síle, ke které dochází díky velké rotační struktuře. Díky takové technologii už nebude organismus ve vesmírných podmínkách tolik trpět.

„Stále toužíme po nových hranicích, přičemž mnozí z nás tráví životy očekáváním času, kdy se nám otevře prostor,“ řekl McCaleb. „Posouváním našich hranic a rozšiřováním našeho přirozeného prostředí do rozlehlého vesmíru můžeme ve skutečnosti zachovat Zemi na tisíce let a další generace.“

Ambiciózní plány

Cíl tohoto startupu je velmi originální. Společnost by chtěla vytvořit takové podmínky, které umožní bezpečné cestování ve sluneční soustavě. McCaleb jednou řekl svým přátelům, že bude těžit asteroidy, pokud bude mít hodně peněz, uvedl Space News. A poté, co vedl tři úspěšné kryptoměnové společnosti, se ponořil do řešení problémů, které lidstvu brání v dalším průzkumu sluneční soustavy. Očekává se, že o vesmírnou turistiku bude stále větší zájem. Stále více společností se chce zapojit do dobývání vesmíru a také mezi sebou neustále soutěží různé země. Bude fascinující sledovat pokroky v této oblasti.

Zdroj https://www.vast.space