Domů / Novinky / Kanadská rodina proměnila starou školu v hydroponickou farmu, kde pěstuje zeleninu pro celé město

Kanadská rodina proměnila starou školu v hydroponickou farmu, kde pěstuje zeleninu pro celé město

Zimu na venkově v Saskatchewanu nelze brát na lehkou váhu, a pokud je třeba něco pěstovat, raději ve skleníku. Ukazuje se, že stará školní budova postačí jednomu farmářskému páru, který dodává čerstvou zeleninu celému městu. V Hudsonově zálivu provozují June a Jan Nel hydroponickou farmu vybavenou výdejním oknem pro, kde pěstují a distribuují desítky druhů zeleniny, od římského salátu až po kopr, bazalku, okurky, rukolu, mangold, rajčata, ředkvičky a petržel.

Pěstují zeleninu pro celou komunitu

Dělají to ve staré komunitní škole ve městě poté, co se tam přistěhovali z Jižní Afriky. Po příjezdu byla opuštěná školní budova vedle jejich domu otevřena pro plány alternativního využití, a tehdy dostal Jan nápad začít podnikat v hydroponii. Přihlásil se do města a získal souhlas k nastěhování.

„Myslím, že když můj manžel poprvé řekl ‚pojďme pěstovat salát uvnitř staré školní budovy‘, ve skutečnosti jsem si nemyslela, že se stane tím, čím má,“ řekla June, která vede Let-Us Grow Hydroponics spolu s Janem.

„Skutečně jsem si neuvědomil, jak by to komunita milovala a přijala to a jak moc by mě to bavilo.“

Většinu roku se do města asi 400 km severovýchodně od Saskatoonu vozí produkty nákladními auty z Centra pro distribuci potravin v Kanadě. V tuto chvíli roste zelenina v několika třídách a knihovně, ale doufají, že zaberou více místa poté, co viděli, jak nadšená je komunita z jejich zeleniny, kterou si mohou kupovat u okánka ze svého vozu.

Hydroponie může v omezené míře doplňovat potravinovou nejistotu. Mohou pěstovat pouze určité druhy rostlin a vylučují základní druhy jako fazole a brambory. Kromě toho mohou extrémně rychle nastat komplikace se škůdci, teplotou a živinami a vyhladit pokojové plodiny mnohem rychleji než ty pěstované na poli.

Ale úspěch se dostavil a nestíhají sklízet. Budoucí plány zahrnují kavárnu a konferenční místnost, abyste mohli sdílet radost, chutě a znalosti hydroponického zemědělství na kanadském venkově.

PODÍVEJTE SE na příběh níže od CBC. 

Foto: Let-Us Grow / Facebook

Zdroj: https://www.cbc.ca/news/canada/saskatoon/hydroponics-hudson-bay-sask-let-us-grow-1.6837808