Domů / PR / Kdy nahradí roboti lidské pracovníky?

Kdy nahradí roboti lidské pracovníky?

Dnes se to může zdát jako sci-fi, za několik let to ale může být realita. V tomto článku se tedy podíváme na budoucnost robotiky. Kolaborativní robot bude už brzy patřit mezi nejčastější pracovníky ve většině výrobních provozů. Jeho výhody jsou totiž nesporné. Dá se tedy očekávat, že i v dalších letech bude pokračovat jejich raketový růst.

Dostupný pracovník

S tím, jak kolaborativní robotika zlevňuje, se otvírá prostor i pro menší provozy. Pořízení kolaborativního robota (včetně robotického ramena) je přece jen v roce 2021 výrazně dostupnější, než tomu bylo například před 5 lety. Otevírají se tak nové možnosti nejen pro velké a zajeté provozy, ale také malé podniky. Ty mohou s pomocí neúnavných robotických pracovníků výrazně navýšit objem výroby a konkurovat tak i větším hráčům na trhu.

Neznamená to přitom, že by robotika měla brát místo lidským zaměstnancům, právě naopak. Průmyslový robot totiž může zastat rutinní činnosti a uvolnit tak ruce kvalifikovaným odborníkům, aby se mohli soustředit na svoji práci. Díky vysoké přesnosti a rychlosti robotických pracovníků navíc vzroste rychlost a celková kvalita odvedené práce.

Jaké budou další roky?

S každým rokem ale přicházejí na svět lepší a modernější roboti. Dá se tedy předpokládat, že během několika let by mohli kolaborativní roboti naplno nahradit i další profese. To ovšem záleží na tom, jak rychlým krokem bude pokračovat vývoj umělé inteligence. Co se v tuto chvíli zdá jako nemožné, tak může být za několik let realitou.

Už dnes v některých zemích doručují balíky roboti, chystají se autonomní automobily nebo humanoidi. Bude tedy zajímavé sledovat, co zajímavého přinesou další roky vývoje. A to nejen v oblasti výroby nebo průmyslu, ale i běžném životě.