Domů / PR / Náhradní plnění není jen ve formě odvodu peněz státu

Náhradní plnění není jen ve formě odvodu peněz státu

Zaměstnávat lidi to není jen tak. Nejen, že za ně musíte odvádět zdravotní a sociální pojištění, ale také si musíte hlídat jejich počet. Protože pokud zaměstnáte více jak pětadvacet zaměstnanců, musíte zaměstnat i osobu se zdravotním postižením. Ano musíte, je to zákonná povinnost, kterou však možná nemůžete splnit. Jaké v takovém případě existuje náhradní plnění, abyste se vyvarovali pokutě sahající až do milionu korun?

Nemusíte odvádět peníze státu

Možná pracujete v odvětví, které není určené osobám se zdravotním postižením. Možná figurujete v oboru, které je pro méně zdatné jedince nebezpečné. Anebo se zkrátka nachází jiný důvod ve vaší mysli, proč nezaměstnat postižené (ZOZP). Pak se ptáte, jaké máte možnosti, respektive jak jinak naplnit svou povinnost stanovenou zákonem?

Jednou z možností je odvádět peníze státu. Zkrátka a dobře za to, že někoho nezaměstnáte zaplatíte. Finanční odvod do státního rozpočtu činí dvou a půl násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za tři čtvrtletí, v nichž tato povinnost vznikla. V loňském roce se jednalo o částku přesahující osmdesát tisíc korun ročně.

Využijte nabízených služeb nebo odebírejte zboží

Pokud se vám nelíbí myšlenka toho, že byste odváděli peníze státu, jistě hledáte jiné východisko ze situace. A věřte tomu nebo ne, takové také existuje. Můžete totiž odebírat zboží nebo využívat služby společností, které působí na takzvaném chráněném trhu práce. Jedná se o společnosti, jejichž zaměstnanci jsou minimálně z poloviny tvořeni osobami zdravotně postiženými.

Výhodou využití tohoto způsobu náhradního plnění je, že nemusíte hradit žádné odvody čili nemusíte žádnou formou přispívat do státního rozpočtu. Peníze poputují do chráněných dílen, které je potřebují víc než stát, nemyslíte? Není to lepší cesta?