Domů / Zdraví / Léčba alkoholismu patří obvykle do rukou zkušených odborníků

Léčba alkoholismu patří obvykle do rukou zkušených odborníků

Alkohol je jedinou drogou, která je společností běžně tolerována. Pije se na zdraví, na Silvestra, zapíjí se narození dítěte do rodiny i oslava svateb nebo nejrůznějších výročí a nikomu to nepřijde divné. V životě se totiž vždy najdou chvíle, proč je možné se napít. Přitom závislost na alkoholu je nemocí, která ničí jednotlivce i rodiny.

Ano, alkohol je zdravý. Ale jaká míra?

V časopisech se dočteme o tom, jaké množství alkoholu je ještě pro lidský organismus zdravé. Jistě, červenému a bílému vínu se nemohou upřít příznivé zdravotní účinky na tělo. Je však chybou si myslet, že pravidelným popíjením většího množství alkoholu se člověk propije ke zdraví. To si dříve přivodí cirhózu jater nebo slušnou závislost na alkoholu, ze které se sám bez pomoci už nedostane.

Jak poznat, že jste na alkoholu závislí

Většina notorických alkoholiků s oblibou tvrdí, že své pití mají pod kontrolou a ví, kdy přestat. Opak bývá pravdou. Závislost na alkoholu se pozná podle toho, že u člověka vzniká silná touha se napít. Jako druhý symptom jsou pak problémy s ukončením pití. Prostě alkoholik pije tak dlouho, až o sobě neví. Neumí si říct důrazné ne. Bohužel alkoholismus s sebou přináší rozvrat mezi partnery a v rodinách, problémy v zaměstnání a pochopitelně ani zdravotní problémy nenechají na sebe dlouho čekat.

I alkoholismu lze vyléčit

Léčba alkoholismu je jako běh na dlouhou trať. Patří do rukou odborníků, protože člověk sám se z této závislosti nemá sílu vymanit. Existují protialkoholní léčebny, kam je možné na léčbu nastoupit. Obvykle je však zapotřebí také součinnost rodinných příslušníků alkoholika a jejich podpora při zvládání alkoholismu. Mít motivaci, proč se změnit a vyléčit, může být pro závislého na alkoholu velice důležitým momentem, který mu pomůže.

Jak jste na tom s pitím alkoholu vy? Umíte si říct dost?