Muž, který loví kusy meteoritů, které spadly na Zemi, vytvořil lukrativní byznys tím, že z tohoto vesmírného odpadu vyrábí šperky. Emil Davidsson se proslavil tím, že předvedl své dovednosti při lovu meteoritů. Tento 31letý muž z Buenos Aires v Argentině dokumentuje svá dobrodružství při sbírání meteoritů v online videích a poté z nich vytváří šperky, které prodává online na svém webu meteoritejewelry.shop. Jeho přívěsky stojí kolem 100 dolarů. Každý šperk je vyrobený z malých úlomků meteoritů, jejichž stáří se odhaduje na jeden milion až 4,5 miliardy let. Vyrábí také hodinky s cenami začínajícími kolem 395 dolarů a prsteny za 130 dolarů.
Za meteority cestuje i přes půl světa
Emil už deset let loví meteority a říká, že jsou „extrémně vzácné a těžko se hledají“. Aby našel své drahocenné vesmírné trosky, byl na seriózních výpravách do nejchladnějšího místa na Zemi – za polární kruh – a do nejsuššího místa na Zemi – do pouště Atacama. Jak sám uvedl: „Každý rok jsem jezdil na expedice za polární kruh, které trvaly čtyři až pět měsíců.“
Speciální detektor kovů, který používá, má pulzní indikátory, které vysílají signály s vysokou intenzitou proudu a vytvářejí kolem detektoru elektromagnetická pole. Když je tam kovový předmět, „pole se zhroutí“ a vytvoří špičku napětí, která je reprezentována jako zvuk. Pokud meteorit není na povrchu, musí se ručně zarýt do půdy, která může být někdy až 3 metry hluboká. Nálezy jsou skutečně úchvatné.
Výroba šperků
„Každý typ meteoritu vyžaduje jiný proces, protože všechny meteority jsou jedinečné,“ vysvětlil řemeslník, který sídlí na Bali v Indonésii. „Například železné meteority se skládají z 92–99 % ze železa.“
„Poté, co je nakrájíme na plátky, musíme je stabilizovat různými metodami, protože pokud to neuděláme, mají tendenci rezavět.
Navíc používají kyselinu dusičnou, aby odhalili charakteristickou strukturu meteoritu známou jako Widmanstättenův vzor – jeden z nejpozoruhodnějších rysů některých meteoritů (obrázek dole).
„Tvoří se pomalým ochlazováním roztaveného kovu v průběhu milionů let, což vede k vytvoření nádherných krystalických 3D vzorů. Tento jedinečný krystalizační proces nelze na Zemi replikovat, protože vyžaduje extrémní podmínky ve vesmíru po miliony let.“
„Tyto meteority vznikly jako pozůstatky z formování naší sluneční soustavy, díky čemuž jsou starší než naše planeta samotná. Když držíte v ruce meteorit, dotýkáte se nejstaršího materiálu, se kterým jste kdy mohli přijít do styku. Některé meteority pocházejí z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem takže také urazily miliony kilometrů vesmírem.“
Nakonec díky náhodě a gravitační síle Země dopadly náhodně na odlehlá místa – a o tisíce let později Emil některé z nich nachází svým detektorem kovů.
Foto: SWNS, Youtube screenshot
Zdroj: https://www.goodnewsnetwork.org/meteorite-hunter-emil-crafts-comet-pieces-into-jewelry/