Domů / Novinky / USA byly od svého založení 92 % času ve válce, celkem 225 válek za 247 let

USA byly od svého založení 92 % času ve válce, celkem 225 válek za 247 let

Americká historie otevřených a skrytých zahraničních intervencí sahá až do roku 1811, kdy napadla Chile, pouhý rok poté, co tato jihoamerická země získala nezávislost na Španělsku. Výzkum provedený „Jang Group and Geo Television Network“ odhaluje, že Spojené státy byly ve válce přibližně 225x za 247 let od svého vzniku v roce 1776. Zatímco počet amerických zahraničních vojenských intervencí činil do roku 2017 188, světová supervelmoc byla v letech 1946 až 2000 zapojena do 117 „stranických volebních intervencí“ nebo přibližně do jednoho z každých devíti volebních cvičení konaných od druhé světové války.

Země závislá na vojenské síle

To znamená, že Spojené státy byly ve válce více než 92 procent času od svého zrodu, takže kritici se domnívají, že vládci země nalezené Kryštofem Kolumbem byli závislí na použití vojenské síly a opojení svými úspěchy proti slabším národům, které se z toho či onoho důvodu nemohly bránit. Nebo jinými slovy, Spojené státy jsou v míru teprve necelých 20 let.

V jedné ze svých zpráv z 23. listopadu 2017 provedl známý britský mediální dům „Channel 4 News“ výzkum, který provedl Institut pro politiku a strategii na Carnegie Mellon University, soukromé výzkumné univerzitě se sídlem v Pittsburghu ve státě Pennsylvania. Výzkumník vypočítal obrovský rozsah volebních intervencí ze strany USA i Ruska.

Jak vypadalo vměšování USA?

Média uvedla: „Podle jeho výzkumu došlo v letech 1946 až 2000 ke 117 „stranickým volebním intervencím“. To je přibližně jedna z každých devíti konkurenčních voleb konaných od druhé světové války. Většina z nich – téměř 70 procent – ​​byly případy vměšování USA. A to nejsou všechny z dob studené války; V letech 1990 až 2000 se uskutečnilo 21 takových intervencí, z toho 18 ze strany Spojených států a 60 různých nezávislých zemí bylo cílem takových intervencí. Výzkumník, kterého oslovil „Channel News 4“, tvrdil: „Ale téměř dvě třetiny intervencí byly provedeny tajně, přičemž voliči neměli tušení, že se cizí mocnosti aktivně snaží ovlivnit výsledky. Podle Levinova výzkumu mezi země, kde byly tajné taktiky nasazeny USA, patří: Guatemala, Brazílie,

Tvrdil: „Pro Rusko seznam skrytých intervencí zahrnuje: Francii, Dánsko, Itálii, Řecko, Západní Německo, Japonsko, Indii, Pákistán, Bangladéš, Kongo, Venezuelu, Chile, Kostariku a USA.

Mimochodem, Spojené státy mají také dlouhou historii falšování průzkumů veřejného mínění, podpory vojenských převratů, směřování finančních prostředků a šíření politické propagandy v jiných zemích. Spojené státy se během své historie zapojily do řady zahraničních intervencí.

Počet intervencí je šokující

V letech 1948–1991 bylo zapojeno do 46 vojenských intervencí. „The National Interest“, americký dvouměsíčník o mezinárodních záležitostech, přinesl v roce 2017 zprávu, která uvedla: „Spojené státy se v letech 1948–1991 zapojily do 46 vojenských intervencí. V letech 1992–2017 se toto číslo čtyřnásobně zvýšilo na 188. Tyto statistiky představují dvě důležité hádanky. Zaprvé, proč by vojenské intervence stoupaly, když úspěšnost vojenských intervencí klesala? Za druhé, proč by po studené válce přibývalo vojenských intervencí?

Časopis dodal: „Jinými slovy, pokud Spojené státy zasahují ozbrojenou silou pouze tehdy, když jsou v sázce jejich životní zájmy, proč zasahovat častěji, když je v sázce pravděpodobně méně životně důležitých zájmů? Odpověď zní, že Washington příliš často vojensky intervenuje, když by neměl – a bezpečnost a prosperita USA v důsledku toho utrpěly.“

Podle prestižního „The Washington Post“ se Spojené státy do prosince 2016 pokusily během studené války 72krát změnit vlády jiných zemí.

Široce čtený a citovaný americký mediální dům napsal: „V letech 1947 až 1989 se Spojené státy pokusily 72krát změnit vlády jiných národů. To je pozoruhodné číslo. Zahrnuje 66 skrytých operací a šest zjevných. To samozřejmě neomlouvá ruské vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Těchto 72 amerických operací bylo během studené války – což znamená, že ve většině případů Sovětský svaz skrytě podporoval protiamerické síly.

„The Washington Post“ tvrdil: „Zkoumali jsme neutajované dokumenty Ústřední zpravodajské služby a historický akademický výzkum amerických intervencí, abychom identifikovali 27 tajných operací USA provedených v letech 1949 až 2000. Většina amerických „tajných válek“ byla proti jiným demokratickým státům.“ Zpráva pokračovala: „Neutajované dokumenty zveřejněné americkým národním bezpečnostním archivem na Univerzitě George Washingtona ukazují, že britská vláda pomohla Spojeným státům svrhnout Mohammada Mosaddegha, demokraticky zvoleného premiéra Íránu, a pokusila se zablokovat zveřejnění informací o své účasti. v převratu.“

143leté americké noviny dále napsaly: „Ale to je jen jeden příklad. V roce 1954 antikomunistická „armáda“ vycvičená a vyzbrojená CIA sesadila v Guatemale demokraticky zvoleného prezidenta Jacoba Arbenze Guzmana – což vedlo k letům násilné občanské války a pravicové vlády. O 57 let později požádal guatemalský prezident Alvaro Colom jménem státu Guzmánovu rodinu o odpuštění. A v roce 1981 prezident Ronald Reagan povolil financování „tajných válek“ vedených CIA proti demokraticky zvolené sandinistické vládě v Nikaragui. Toto je jen několik příkladů tajných operací USA v zahraničí.“

Zdroj: https://www.thenews.com.pk/print/595752-the-us-has-been-at-war-225-out-of-243-years-since-1776

Foto: Pixabay.com