Cigaretové nedopalky patří mezi nejčastější druh odpadu. Tento odpad nalezneme v ulicích, ale také ve volné přírodě. Každý den je po celém světě produkováno obrovské množství cigaretových nedopalků, které se nerozloží a pouze znečišťují životní prostředí. Chytrý muž z Indie přišel na řešení, jak cigaretové nedopalky recyklovat a použít je pro výrobu celé škály produktů.
Využití cigaretových nedopalků
Naman Gupta je 26 letý muž, který se rozhodl, že začne využívat cigaretové nedopalky užitečným způsobem. Jednoho dne viděl, že po večírku zůstalo velké množství nedopalků a inspirovalo ho to k tomu, aby z nich začal vyrábět užitečné předměty. Naman provozuje společnost, která do měst instaluje koše určené pro cigaretové nedopalky. Následně jsou recyklovány a materiál z nich se využívá k výrobě polštářů, hraček, přívěsků na klíče a mnoha dalších předmětů. Jeho společnost vydělala od roku 2016 přes jeden milion dolarů. Za tu dobu bylo zrecyklováno zhruba 300 milionů nedopalků z cigaret, to je kolem 100 tisíc kilogramů materiálu.
Naman založil svou společnost, když mu bylo 21 let a studoval ve třetím ročníku na univerzitě v Dillí. Společnost se jmenuje CODE Effort. Zjistil, že rozložení nedopalků trvá zhruba 12 let a vzniká z nich obrovské množství mikroplastů. Jeho společnost každý měsíc využije kolem 6 tun nedopalků. Na ukládání nedopalků slouží odpadní koše, které nazval Vbins.
Proces recyklace
Cigaretové nedopalky se v továrně rozdělí na 3 části – filtr, papír a zbylý tabák. Filtr je vyroben z acetátu celulózy. Rozdrtí se a poté se na 24 hodin chemicky ošetří. Když je materiál zpracovaný, vyrábí se z něj náplň do polštářů, malých klíčenek a měkkých hraček. Papír a tabák se zase recyklují na kompost. Nebylo lehké společnost vybudovat, kouření je v Indii považováno za tabu. Jde o skvělý nápad, který může vést tomu, že budou brzy ulice bez cigaretových nedopalků.