Domů / Cestování / Na Maledivách vzniká první plovoucí město na světě

Na Maledivách vzniká první plovoucí město na světě

The Maldives Floating City je projekt, který má zachránit Maledivy. Toto souostroví se skládá z 1190 ostrovů a průměrná nadmořská výška je zde kolem 1 metru nad mořem. Na konci tohoto století se mořská hladina zvedne o metr a to by znamenalo, že by Maledivy zcela zmizely pod hladinou moře.

Unikátní projekt ochrání obyvatele Malediv

Díky tomuto projektu nebudou muset obyvatelé Malediv uprchnout na pevninu, ale mohou i nadále zůstat na svém místě. Již do roku 2050 by se ostrovy Malediv měly stát neobyvatelnými. Vláda Malediv nedávno odhalil plány, jak bude vypadat město. Tento projekt je navržen holandským Docklands se sídlem v Nizozemsku a bude postaven v laguně v sérii šestiúhelníkových řad bludišť, jejichž cílem je mít vzhled korálů.

Plně fungující město

Plovoucí město se nebude skládat jen z obytných budov, ale budou zde také hotely, restaurace, stylové butiky a také přístav. Maledivské plovoucí město je první svého druhu na světě – bylo vyvinuto tak, aby stejnou měrou zahrnovalo udržitelnost a obyvatelnost. Jádrem MFC je jeho inovativní přístup k sofistikovanému bydlení v centru města. Ve spolupráci s Waterstudio, urbanistickou a architektonickou firmou, společnost Dutch Docklands navrhla městskou síť na vodě postavenou tak, aby se vyvíjela s měnícími se potřebami národa, jeho obyvatel a globálních návštěvníků.

Source: Maldives Floating City

Coral například hraje klíčovou roli v hlavním plánu MFC. Samotné „město“ se skládá ze segmentů ve tvaru šestiúhelníku, které jsou částečně modelovány podle výrazné geometrie místních korálů a jsou propojeny s prstencem bujných bariérových ostrůvků. Zatímco MFC pluje nahoře, ostrovní bariéry kolem laguny poslouží jako příboje dole. Nabídne tisíce rezidencí na nábřeží, začínající na 250 000 USD za přibližně 92,9 metrů čtverečních (1 000 čtverečních stop), plovoucích vedle funkční sítě.

„MFC nevyžaduje žádnou rekultivaci půdy, a proto má minimální dopad na korálové útesy,“ říká Mohamed Nasheed, který byl prezidentem Malediv mezi lety 2008 a 2012, pro Travel Weekly. „A co víc, obří, nové útesy budou pěstované tak, aby fungovaly jako přerušovače vody. Naše přizpůsobení se změně klimatu nesmí ničit přírodu, ale pracovat s ní, jak navrhuje MFC. Na Maledivách nemůžeme zastavit vlny, ale můžeme se s nimi zvednout.“

Stavba plovoucího města začala letos a celý projekt by měl být dokončen v roce 2027. První obyvatelé se mohou do plovoucího města začít stěhovat už v roce 2024. Více informací se dozvíte ve videu níže.