Domů / Novinky / Na slunci se objevilo obří sluneční tornádo o výšce 14 Zemí

Na slunci se objevilo obří sluneční tornádo o výšce 14 Zemí

Naše velkolepé slunce je masivní koule plazmatu a v jeho atmosféře se vyskytují některé z nejvíce těkavých jevů. NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) nedávno pozorovala tornádo vířící poblíž severního pólu Slunce. Údajně vzrostla výška vroucí plazmy dohromady téměř na ekvivalent 14 Zemí, což znamená, že by mohla být největší v celé sluneční soustavě.

Zvláštní výskyt: sluneční tornádo

Tornáda na Zemi jsou poháněna větrem, zatímco tornáda na Slunci jsou tvarována magnetismem. Slunce je ohnivá, masivní koule vroucího plynu a plazmy složená z horkých nabitých částic. Jak se pohybují kolem Slunce, generují magnetická pole, která se stáčejí a tvoří spirálu – nakonec vyvrhnou obrovská oblaka plazmy do okolního prostoru. 

Tento výskyt podobný tornádu trval tři týdny, než se konečně zhroutil. Podle SpaceWeather se rotující vlákno začalo roztahovat 14. března a explodovalo 18. března v „oblaku magnetizovaného plynu“. Vzlétlo do výšky přibližně 120 000 kilometrů neboli 14 Zemí. Zánik slunečního tornáda vychrlil plazmu do okolního prostoru. Na Zemi však nevznikla žádná škoda. 

Sluneční událost zachycená ze Země

Mnoho amatérských astronomů zachytilo tento ohnivý útvar tak, že namířili své dalekohledy na severní pól Slunce.

„Tento vířící sloupec plazmy vysoký 14 Zemí pršel na slunce kapky žhavého materiálu o velikosti měsíce,“ napsal na Twitteru astrofotograf Andrew McCarthy .

„Nedokážu si představit pekelnější místo,“ dodal. 

Další jedinec, Apollo Lasky, také  složil krátké video pomocí obrázků z SDO. 

„Tahle věc se tři dny kroutila a rostla. Za celé ty roky, co jsem pozoroval slunce, jsem nic podobného neviděl. Nikdy to nepřestane – úžasné!“ Apollo řekl Spaceweather.com.

Sluneční aktivita se v poslední době zvýšila. Podle britské vesmírné zprávy o počasí je šest viditelných slunečních skvrn . Jedna z největších může v nadcházejících dnech generovat sluneční erupce a výrony plazmy, což může potenciálně ovlivnit vesmírné počasí. 

Kromě toho byly v horní atmosféře Slunce objeveny dvě koronální díry. Ty by mohly vyslat k Zemi velké množství slunečního větru. Tím přeplňuje Northern Lights ve vyšších zeměpisných šířkách.

Slunce postupně dosahuje vrcholu svého 11letého slunečního cyklu a tyto události se tu a tam budou dít i nadále. Tyto jevy jsou však pro planetu většinou neškodné.

Zdroje:
metoffice.gov.uk/weather/specialist-forecasts/space-weather
spaceweather.com/archive.php?view=1&day=19&month=03&year=2023
interestingengineering.com/science/solar-tornado-14-earths-sun

Foto: NASA