Domů / Novinky / Spojenými státy se rychle šíří smrtelná plísňová infekce

Spojenými státy se rychle šíří smrtelná plísňová infekce

Podle výzkumníků CDC (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí) se po různých částech USA šíří smrtelná plísňová infekce. Infekce se prý rychle šíří prostřednictvím amerických zdravotnických zařízení. Podle nové studie byly případy odhaleny ve více než polovině Spojených států. Je znepokojivé, že houba se stává odolnou vůči dostupným antibiotikům používaným k léčbě infekce.

Identifikovaná houbová infekce

Candida auris způsobuje infekci, která se nachází na kůži nebo v celém těle. Infekce se šíří kontaktem s infikovanými povrchy nebo přenosem z člověka na člověka. Jeho první případy byly hlášeny v Japonsku v roce 2009, zatímco případy byly zjištěny v USA v roce 2013.

Nejnovější poznatky publikované v časopise Annals of Internal Medicine naznačují, že případů ve Spojených státech v posledních letech přibylo. V roce 2021 bylo hlášeno přibližně 1 471 případů C. auris , což představuje 95% nárůst oproti předchozímu roku. V předchozích letech byly hlášeny tyto případy: 756 (rok 2020), 476 (2019), 330 (2018) a 173 (2017).

 

Podle nejnovějších případů sledování dat CDC bylo v roce 2022 zjištěno asi 2 377 klinických případů. Tento údaj však nebyl ve studii zkoumán. Kolik lidí na infekci zemřelo, však není známo. Podle CDC umírá 30 procent a 60 procent lidí nakažených C. auris.

Infekce je prý pro zdravé lidi neškodná. Může však být nebezpečný pro lidi s oslabeným imunitním systémem. Podle odborníků je screening pacientů bez příznaků zásadní, aby se zabránilo jejich šíření na ohrožené, zejména v nemocnicích a pečovatelských zařízeních.

Odolný proti antifungálním lékům

Údaje ze sledování odhalily několik případů lékové rezistence – konkrétně třídu antimykotik známých jako echinokandiny, používaných jako terapie první volby.

Podle studie CDC může být nárůst plísňových infekcí částečně způsoben pandemií COVID-19, kdy byly zdravotnické systémy přísně zdaněny. V důsledku toho mohly existovat určité mezery v účinných opatřeních pro kontrolu infekcí. Například kontrola více pacientů se stejnými plášti nebo rukavicemi. Lékaři zdůrazňují, že nejtěžším úkolem je udržet houbu mimo dosah pacientů na jednotkách intenzivní péče v nemocnici.

 

Musí být zavedena okamžitá opatření pro kontrolu infekce, stejně jako nácvik správné hygieny rukou, izolace pacientů a udržování čistého prostředí. Včasná detekce je navíc zásadní pro omezení přenosu.

Zdroje:
cdc.gov/fungal/candida-auris/tracking-c-auris.html#tracking
acpjournals.org/doi/10.7326/M22-3469
interestingengineering.com/health/deadly-fungal-infection-us-warns

Foto: Screenshoty – youtube.com/watch?v=220wciHFbQ0, youtube.com/watch?v=tUrVBHTB9Qs, youtu.be/8h6Kuv6nLX4, youtu.be/JYYDsvboEZ0