Domů / Novinky / Nakladatelé mění staré knihy, aby byly „korektní“

Nakladatelé mění staré knihy, aby byly „korektní“

Není žádnou novinkou, že se nově vydané knihy řídí „korektností“, aby byly anti-genderově založené a podporovaly ujeté trendy, které pouze degenerují společnost. Obzvláště v USA je tento trend velmi silný a uznávaný autor Salman Rushdie otevřeně promluvil o cenzuře mezi vydavateli knih. Kromě prznění současné literatury dochází k úpravám starých knih. Zmíněný autor nazývá pokusy o vydání knih v sérii Jamese Bonda politicky korektními „téměř komickými“ a varuje, že je svoboda projevu vážně ohrožena.

Držitel Bookerovy ceny ve videoposelství na British Book Awards tento týden řekl, že svoboda projevu nebyla nikdy tak velkou hrozbou, jakou nyní čelí v západních zemích, i když jinde je to již dlouho problém.

Západní svět čelí cenzuře, jaká nemá obdoby

„Samozřejmě existují části světa, kde cenzura převládá již dlouhou dobu. Je to například Rusko, Čína, v některých ohledech také Indie. Ale v zemích západu byla až donedávna slušná míra svobody v oblasti publikování,“ poznamenal.

„Teď, myslím, sedím tady ve Spojených státech, musím se podívat na mimořádný útok na knihovny a knihy pro děti ve školách – útok na myšlenku knihoven samotných,“ dodal.

Řekl, že nakladatelé, kteří mění staré knihy, aby ochránili moderní čtenáře před pocitem uraženosti, dělají chybu a poukázal na to, že příliš citliví čtenáři si prostě mohou vybrat, že si přečtou něco jiného.

75letý britsko-americký autor indického původu si posteskl nad tím, že vydavatelé se snaží „bowdlerizovat“ díla populárních autorů, jako jsou Ian Fleming a Roald Dahl, aby odstranili jazyk, který by někteří lidé mohli považovat za urážlivý.

Například klasické dětské knihy, jako je Dahlova Matilda, byly zbaveny určitých termínů, jako je „ošklivý“ a „tlustý“, řekl, že tyto kroky jsou „absurdní cenzurou“ a vydavatel nakonec souhlasil s tiskem původních verzí spolu s aktualizovanými verzemi, které následovaly po kritice veřejnosti.

Mezitím byly z knih o Jamesi Bondovi odstraněny negativní výrazy odkazující na africké zločince. Vydavatelé využívají služeb „citlivých čtenářů“ k označení jazyka, který by mohl být v knihách považován za problematický.

Rushdie poznamenal: „Myšlenka, že by James Bond mohl být politicky korektní, je téměř komická. Myslím, že se tomu musí bránit.“

Tvrdí, že knihy by měly odrážet svou dobu, a uvádí: „Myslím, že tomu je třeba odolat. Knihy k nám musí pocházet ze své doby a být svého času, a pokud je to pro vás těžké přijmout, nečtěte je, přečtěte si jinou knihu. Ale nesnažte se předělat včerejší dílo ve světle dnešních postojů.“

Zpráva PEN America zjistila, že zákazy veřejných školních učebnic jsou na vzestupu a téměř třetina přímo souvisí s novými státními zákony. Mezi klasická díla v USA, která byla v posledních letech zakázána nebo zpochybněna, patří například To Kill a Mockingbird, které napsal Harper Lee, The Grapes of Wrath od Johna Steinbecka a 1984 od George Orwella.

Svoboda projevu byla pro Rushdieho dlouho důležitou věcí

Rushdiemu nejsou cizí hrozby pro svobodu projevu. Dlouho byl terčem výhrůžek smrtí souvisejících s jedním z jeho nejslavnějších děl, Satanskými verši , protože někteří přívrženci islámu považovali jeho zobrazení jejich náboženství za rouhání. Ajatolláh Chomejní vydal fatvu vyzývající k zavraždění autora a jeho spolupracovníků v roce 1989, zůstává v platnosti dodnes. Na jeho hlavu byla také vypsána odměna 3 miliony dolarů, což ho přimělo k tomu, aby se téměř deset let po vydání knihy skrýval pod policejní ochranou.

Minulý rok potřeboval naléhavou operaci poté, co byl několikrát bodnut na pódiu před plánovanou přednáškou v New York. Po útoku oslepl na jedno oko a ztratil hybnost v ruce. Hadi Matar, jeho údajný útočník, odmítl vinu za pokus o vraždu a napadení.

Degenerace pokračuje zejména ve světě kinematografie, kde probíhá velký boj proti osobám bílé pleti, které jsou nahrazovány černošskými herci, homosexuály nebo nebinárními postavami.

Zdroje:
https://www.latimes.com/entertainment-arts/books/story/2023-05-15/15-most-banned-books-2022-2023
https://edition.cnn.com/2023/05/16/world/salman-rushdie-censorship-free-expression-speech-cec/index.html
https://www.rt.com/news/576381-rushdie-woke-bond-comical/

Obrázek: Pixabay.com