Domů / Novinky / Čína se snaží vytlačit dolar jako světovou měnu a rozšiřuje používání jüanu v globálním obchodu

Čína se snaží vytlačit dolar jako světovou měnu a rozšiřuje používání jüanu v globálním obchodu

Čínská vláda přijímá měnu země (jüan nebo renminbi) jako globální měnu ve snaze vytlačit americký dolar jako přední světovou měnu. Vláda čínského prezidenta Si Ťin-pchinga byla v uplynulém roce zaneprázdněna uzavíráním dohod na rozšíření způsobů, jakými se jüan používá. Země jako Argentina, Bangladéš, Brazílie, Írán, Rusko, Saúdská Arábie a dokonce Francie nedávno podepsaly nové dohody spojené s používáním renminbi.

Vliv Číny a jüanu roste

„Juan se stává čím dál tím důležitější měnou pro mezinárodní obchod,“ řekl Luis Galli, výkonný ředitel společnosti Newsan, jednoho z největších argentinských prodejců domácích spotřebičů.

Minulý měsíc, ve snaze zmírnit tlak na argentinskou ekonomiku kvůli nedostatku amerických dolarů, začal Newsan vypořádávat obchody v čínském jüanu. To bylo požehnáním pro společnost, která dováží své produkty hlavně z Číny a donedávna za své spotřebiče platila v dolarech.

Následovala dohoda, kterou argentinská vláda uzavřela s Čínou v dubnu o nákupu dovozu z Číny v hodnotě přibližně 1 miliardy dolarů v jüanech a dalších 790 milionů dolarů měsíčního dovozu poté. Argentinská vláda také aktivovala dohodu o měnovém swapu, která umožnila argentinským korporacím půjčit si jüany z Číny.

Jiné země dělají podobné kroky, které jsou pro Čínu velkým přínosem a zvyšují prevalenci jüanu na globální scéně.

Brazílie minulý měsíc oznámila, že společnosti nyní mohou vypořádat své obchody v jüanu, a velká brazilská banka – Banco BOCOM BBM – nyní přechází na používání jüanu jako výchozí měny pro mezinárodní transakce. Minulý měsíc Bangladéš oznámil, že uzavře dohodu ve výši 318 milionů dolarů s nedávno sankcionovaným ruským developerem jaderné energetiky za použití jüanu.

Írán, který byl po desetiletí přísně sankcionován USA, používal jüan k urovnání obchodu již v roce 2012, kdy umožnil Číně nakupovat ropu pomocí jüanu. V únoru letošního roku Teherán a Peking znovu otevřely jednání o rozšíření používání jüanu a íránského riálu v bilaterálním obchodu.

A v Rusku se jüan stal exponenciálně rozšířeným v ruském finančním životě. Šestnáct procent vývozu a 23 procent dovozu je hrazeno pomocí jüanu, 11 procent devizových vkladů se nyní provádí v jüanu a neuvěřitelných 40 procent objemu obchodů s cizími měnami zahrnuje jüan.

Dokonce i francouzský prezident Emmanuel Macron, klíčový spojenec USA, varoval před „extrteritorialitou amerického dolaru“ a v rozhovoru navrhl, že by Evropa měla snížit svou závislost na dolaru. To přichází přibližně ve stejnou dobu, kdy podepsal celou řadu nových obchodních dohod s Čínou, z nichž některé budou zahrnovat používání jüanu.

Pozice amerického dolaru na světové scéně se pomalu zmenšuje

Americký dolar je světovou rezervní měnou od druhé světové války a po téměř století hrál ve světovém obchodu ohromně velkou roli. Dnes zůstává jasnou přední světovou měnou a USA jsou stále považovány za přední světovou finanční velmoc.

Nejnovější kroky Číny však pomáhají komunistickému národu získat větší místo pro sebe a pro jüan v mezinárodním finančním systému. Dedolarizační kampaň zrychlila tempo od té doby, co západní svět v čele s USA zmrazil celé ruské zásoby amerických dolarů kvůli své speciální vojenské invazi na Ukrajinu.

To vedlo země na celém světě k diverzifikaci držby vlastní měny ze strachu z toho, že USA jednostranně podniknou podobné kroky proti jejich vlastním ekonomikám. Považují to, co se stalo Rusku, za varování před předimenzovanou mocí, kterou v současnosti Washington ovládá, a za znamení, že svět potřebuje vytvořit alternativní finanční systém.

„Čína se snaží ukázat, že existuje svět mimo USA a západní svět,“ varoval Adrian Zuercher, výkonný ředitel hongkongské kanceláře UBS Global Wealth Management. „Vysíláte velmi silný signál do USA tím, že v podstatě říkáte, že vás nepotřebujeme a nepotřebujeme váš americký dolar.“

„Ochota Číny udržovat růst a zároveň dláždit nové cesty se hodí k tomu, aby ostatní národy měly větší důvěru v používání jüanu,“ řekl Victor Gao, mluvčí Komunistické strany Číny. „Pokud chtějí USA rozhoupat loď, pak Čína bude muset provést nezbytné změny, aby se vyrovnala s výzvami.“

Zdroje:
https://www.businessinsider.com/dedollarization-countries-us-dollar-dominance-china-yuan-rmb-brics-currency-2023-5?op=1#chinas-yuan-is-gaining-increasing-usage-globally-pointing-to-the-de-dollarization-of-transactions-worldwide-gradually-1
https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-05-03/world-s-top-currency-china-takes-yuan-global-in-bid-to-repel-us-dollar-usd?sref=jB82HHlm&leadSource=uverify%20wall

Foto: Pixabay.com