Domů / Novinky / Naše planeta má svou černou skříňku, která zaznamená konec naší civilizace

Naše planeta má svou černou skříňku, která zaznamená konec naší civilizace

Mnoho vědců po celém světě se shoduje, že svět směřuje k nevyhnutelné katastrofě. Tato planeta nemá tolik zdrojů, aby nasytila ​​rostoucí populaci a zajišťovala jí její základní potřeby. Až současný svět zanikne, je potřeba zanechat odkaz pro budoucí generaci, aby se mohly objevit, proč svět zanikl. Vědci budou Black Box této planety. Jedná se o ocelový monolit se nachází na západním pobřeží Tasmánie, ostrova asi 240 km od kontinentu Austrálie.

Záznam kolapsu společnosti

Monolit se dokončuje a hotový bude v roce 2022. Má přístup k internetu a zaznamenává všechny důležité události, zejména změny klimatu. Právě změna klimatu by se měla stát pro náš svět osudnou. Některá místa budou zaplavena stoupající mořskou vodou, jinde bude poušť. Již existují plány, jak do roku 2050 snížit emise. Není ovšem jisté, jestli je celý svět schopný spolupracovat, aby došlo ke změnám, které je potřeba pro záchranu planety udělat. Černá skříň slouží k tomu, aby se budoucí generace mohly podívat, co se pokazilo. jelikož je daleko od veškeré civilizace, nikdo nemá k této skřínce přístup a je na bezpečném místě.

Jak Black Box funguje?

Monolit je velmi odolný, je vyrobený z oceli, která je silná 7,5 cm. Uvnitř se zaznamenávají údaje o hladině moře, země, o acidifikaci oceánů, spotřebě elektrické energie a CO2. Tyto informace jsou doplněny zprávami a klíčovými událostmi, jako je konference smluvních stran (COP), která nedávno skončila v Glasgow. Black box není připojený k elektrické síti, je poháněn slunečním světlem.
Připojení k internetu k tomu, aby prováděl síť pro získání důležitých informací. Uvnitř se nachází také baterie, která poskytne zdroj elektřiny v momentě, když nebude dostatek slunečního svitu. Vědci odhadují, že pomocí kompresních a archivačních technologií bude Black Box schopna uchovávat data po dobu příštích 30-50 let. Během této doby se budou hledat lepší způsoby pro uchovávání informací, aby informace vydržely dostupné stovky let. Výzkumný tým pracuje na tom, aby mohl Black Box přenášet data do vesmíru.

Projekt, i když není komerční, je partnerstvím mezi výzkumníky z University of Tasmania a Clemenger BBDO, přední australskou společností v oblasti marketingové komunikace.
Je třeba vyřešit ještě problém s tím, jak budoucí generace získá data z monolitu. Tento projekt by měl jednotlivé země i světové politiky podporovat větší odpovědnost za budoucnost naší planety.