Domů / PR / Vydejte se na dráhu kouče osobního rozvoje. Kdo u nás může tuto profesi vykonávat?

Vydejte se na dráhu kouče osobního rozvoje. Kdo u nás může tuto profesi vykonávat?

Pomáhejte druhým na jejich životní cestě. Staňte se koučem osobního rozvoje. V tomto článku se dozvíte, co správně vedený koučink dokáže a kdo se u nás může koučem osobního rozvoje stát. 

V čem může být koučink prospěšný

Správně vedený koučink umí člověka vést k plnému využití jeho potenciálu, schopností a dovedností. Platí také, že koučink nehledá příčiny problémů v minulosti, ale spíše celkově míří na budoucnost. 

Lidé se na kouče osobního rozvoje často obrací

Dnešní doba kouče rozvoje osobnosti potřebuje snad ještě více než kdy předtím. Spousta lidí tvrdí, že takových koučů je už hodně a že prorazit v tomto světě dá velkou práci. 

Pravdou ovšem zůstává, že kvalitních koučů zase tolik není. Důležité je zkrátka neustále budovat své dovednosti a nepodceňovat pravidelný trénink. Osobní koučink prodává zejména osobní doporučení spokojených klientů. Proto je třeba se zaměřit na to, aby od vás klienti spokojení opravdu odcházeli. 

Kdo se u nás může stát koučem

V podstatě kdokoliv, kdo se pro to rozhodne. Abyste totiž mohli začít jako kouč nebo koučka působit, je třeba pouze získat relevantní znalosti. 

Neobejdete se také bez živnostenského oprávnění pro volnou živnost. Jeho získání je však otázkou chviličky. Abyste mohli toto povolání vykonávat, není třeba získat žádnou konkrétní akreditaci nebo certifikaci.

Ale pozor. Nejrůznější akreditace a certifikace vám mohou významně pomoct z marketingového hlediska. Mnoho koučů proto absolvuje kurzy, na jejichž konci získají mezinárodní akreditaci ICF nebo státem udělovanou akreditaci MŠMT, které v České republice patří mezi nejvíce respektované.

Jaká pravidla při koučinku dodržovat?

Než začnete své služby kouče nabízet, zaměřte se na to, abyste disponovali vhodným prostorem. Přece jen prakticky nikdo nechce, aby jej u kouče někdo pozoroval nebo snad poslouchal. Vytvořte proto pro své klienty prostředí, ve kterém se budou cítit důvěrně a bezpečně

Při samotném koučinku dbejte na aktivní a pozorné naslouchání. S koučovaným buďte neustále v komunikačním napojení, buďte přítomní a soustřeďte se na přítomný okamžik. 

Koučovaným klaďte otevřené otázky, které člověka obecně vedou k většímu zamyšlení a hlubšímu rozhovoru. Uzavřené otázky kreativitu zbytečně zavírají. 

V průběhu koučování se pravidelně věnujte rekapitulaci, abyste si vyjasnili myšlenky i postoje. Můžete vytvářet také nejrůznější zápisky a nákresy, které vám i koučovanému usnadní orientaci v celé problematice. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.