Domů / Cestování / Návštěvníci z EU budou v rámci nové iniciativy brzy podrobeni skenování obličeje a otiskům prstů

Návštěvníci z EU budou v rámci nové iniciativy brzy podrobeni skenování obličeje a otiskům prstů

Každý, kdo cestuje do Evropy, se bude brzy muset vypořádat s otisky prstů a skenováním obličeje v rámci dvou nových iniciativ Evropské unie (EU) v oblasti správy hranic : Evropského systému vstupu/výstupu (EES) a Evropského systému cestovních informací a povolení (ETIAS). EES a ETIAS jsou součástí rozsáhlých IT systémů, které EU vyvíjí pro „shromažďování, zpracování a sdílení informací důležitých pro správu vnějších hranic“. Zde jsou věci, které cestující potřebují vědět o dvou samostatných, ale vzájemně propojených cestovních předpisech, které EU hodlá zavést.

Evropský systém vstupu/výstupu (EES)

EES je automatizovaný IT systém, který registruje cestující bez víz a vízovou povinnost vstupující na evropské hranice za účelem krátkodobého pobytu kratšího než 90 dnů v jakémkoli 180denním období.

EES bude platit při vstupu nebo výstupu z 25 členských států EU – Rakousko, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko. Dvě země, Irsko a Kyperská republika, jsou ze systému vyloučeny.

Systém bude také implementován při vstupu nebo opuštění čtyř zemí mimo EU – Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska – které jsou podle Evropské komise součástí schengenského prostoru bez hranic.

Cestující ze zemí mimo EU, včetně Spojeného království, budou muset před překročením vnějších hranic do nebo z EU naskenovat své aktuální pasy a další platné cestovní doklady v automatizovaném samoobslužném kiosku.

Jakmile bude systém EES uveden do provozu, nahradí razítkování pasů; místo toho budou shromažďovány snímky obličejů cestujících a otisky prstů. Registrace vstupu/výstupu také shromažďuje cestovní údaje, jako je datum/a a místo/a, kde cestující vstoupil a opustil území navštívených evropských zemí.

Evropský EES měl být původně implementován v roce 2022, ale poté, co čelil mnoha neúspěchům, bylo jeho datum účinnosti posunuto dále až na konec roku 2023. Evropská komise (EK) nepotvrdila zprávy, že některá média hlásí, že ESS a ETIAS vstoupí v platnost až v roce 2025 nebo později.

„[EK] spekulace nekomentuje,“ řekla Anitta Hipperová, mluvčí EK pro vnitřní záležitosti. Zdůraznila však, že komise „je nadále odhodlána zprovoznit ESS a ETIAS co nejdříve“.

Evropský systém cestovních informací a povolení (ETIAS)

Mezitím je ETIAS novým cestovním opatřením, které bude vyžadovat, aby státní příslušníci kterékoli ze zemí osvobozených od vízové ​​povinnosti získali „cestovní povolení“ do Evropy pro krátkodobé pobyty.

Mezi země nebo území bez vízové ​​povinnosti patří Albánie, Antigua a Barbuda, Argentina, Austrálie, Bahamy, Barbados, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Brunej, Kanada, Chile, Kolumbie, Kostarika, Dominika, Salvador, Gruzie, Grenada, Guatemala, Honduras , Hong Kong, Izrael, Japonsko, Kiribati, Macao, Malajsie, Marshallovy ostrovy, Mauricius, Mexiko, Mikronésie, Moldávie, Černá Hora, Nový Zéland, Nikaragua, Severní Makedonie, Palau, Panama, Paraguay, Peru, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie , Svatý Vincent a Grenadiny, Samoa, Srbsko, Seychely, Singapur, Šalamounovy ostrovy, Jižní Korea, Tchaj-wan, Východní Timor, Tonga, Trinidad a Tobago, Tuvalu, Ukrajina, Spojené arabské emiráty, Spojené království, USA, Uruguay a Venezuela.

ETIAS není vyžadován u cizinců, kteří mají legální a platné pobytové karty nebo povolení, platná víza k dlouhodobějšímu pobytu (např. studijní nebo pracovní víza) nebo úřední doklad vydaný kterýmkoli evropským státem, který je opravňuje k pobytu. I když proces žádosti o ETIAS nevyžaduje biometrické údaje, cestující budou muset stále předkládat čísla svých pasů.

Obrázky: Pixabay.com, Brighteon screenshots

Zdroje:
https://www.naturalnews.com/2023-11-03-eu-visitors-subject-to-facial-scans-fingerprinting.html
https://reclaimthenet.org/visitors-to-the-eu-will-soon-face-fingerprinting-and-facial-scans
https://travel-europe.europa.eu/key-differences-between-etias-and-ees-2023-06-06_en
https://commonslibrary.parliament.uk/the-eu-entry-exit-system-and-eu-travel-authorisation-system/
https://travel-europe.europa.eu/etias/faqs-etias_en
https://www.brighteon.com/67e95fc1-c077-4d42-b95e-30092e41269f