Domů / Cestování / Navštivte unikátní skalní hrad Hřídelík, který obývali provinilí kněží i loupežníci

Navštivte unikátní skalní hrad Hřídelík, který obývali provinilí kněží i loupežníci

Každý skalní hrad je unikát, protože u každého z nich využili stavitelé jako základ skalní masiv, který následně dostavěli podle svých potřeb. Cestovat po skalních hradech má své kouzlo. Většina z nich měla dobu své největší slávy kolem 13.-14. století, takže jen vzácně narazíte na takový, který by byl skutečně zachovalý. Skalní masiv ušetřil stavitelům práci a hrad díky skále působil nedobytně. Většina skalních hradů však není příliš velká. Jedním z nich je úchvatný skalní hrad Hřídelík, který se nachází v malebné obci Blíževedly, v okresu Česká Lípa.

Nenáročná a příjemná cesta

Zatímco k některým hradům se musíte vláčet desítky minut do šíleného kopce, hrad Hřídelík je výjimkou. V obci Blíževedly můžete zaparkovat na mnoha místech, třeba u obchodu s potravinami, vedle kterého je krásný Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice. Můžete ho vidět na snímku níže.

Je zde rozcestník a po červené se můžete vydat přímo k hradu. Pokud neradi chodíte, zde si opravdu ušetříte kroky, protože k němu dorazíte do 5 minut.

Vypadá úchvatně a jak už to u zřícenin hradů bývá, příliš se toho nezachovalo. Ale i tak je na co koukat. Hrad byl vybudovaný ve 14. století, ale podle některých zdrojů možná ještě o sto let dříve. Jeho účely byly různé, sloužil k ochraně církevního majetku, bylo to také vězení pro provinilé kněze, útočiště pro loupeživé tlupy a v 19. století údajně i letohrádek. Shlédněte video z jeho návštěvy níže:

Na hradu je zajímavé, že se do něj vstupuje vchodem, který je uprostřed hradu a je tvořen 18 metrů dlouhou dírou ve skále, ze které je udělaná gotická chodba se schody. Tímto vstupem se dostanete až na vrchol hradu, který je zarostlý trávou a jsou zde zachovalé zbytky cihlových hradeb. Je odsud hezký výhled na obec. Zde jsou strohé informace o hradě.

Když se vrátíte zpět chodbou dolů, můžete hrad obejít a zjistit, že má kolem dokola zajímavé místnosti ve skále, kde by se dalo i skvěle přenocovat a opékat. Skutečně tu jsou i ohniště, takže je k těmto účelům toto krásné místo využíváno.

Výlet, který stojí za to

Ačkoliv se jedná o krátký výlet na pár desítek minut, vyplatí se vážit sem cestu, protože tento výlet můžete spojit s dalším. Skvělou volbou je návštěva nedaleké zříceniny hradu Ronov. Nedaleko je také obec Ostré, ve které je krásný hrad Helfenburg a impozantní Kalvárie. Také vás může zaujmout blízké město Úštěk, kde je krásné koupání a Muzeum čertů.

Fotogalerie

Foto: Petr Pokorný (Makawiel)