Domů / Novinky / Nedávno objevená smrtící jezírka pod oceánem zabíjejí vše, co do nich vplave

Nedávno objevená smrtící jezírka pod oceánem zabíjejí vše, co do nich vplave

Nedávný objev extrémních stanovišť by nám mohl pomoci vyřešit tři záhady najednou – poskytnout nový pohled na to, jak vznikaly pozemské oceány, odhalit tajemství mimozemského života a odhalit potenciální sloučeniny bojující proti rakovině. To vše je zásluhou týmu výzkumníků z University of Miami, který objevil v Rudém moři masivní hlubinná jezírka solanky, která rychle zabíjejí nebo paralyzují vše, co se do nich dostane. Na okraji těchto vodních smrtících pastí skutečně existuje život, jakákoliv nešťastná zvířata, která se ponoří pod povrch, však nepřežijí a místo toho se naloží do extrémně sleného nálevu. Studie publikovaná v časopise Nature Communications Earth and Environmenty ukazuje, že tyto vzácné solné nádrže však mohou uchovat stopy o tisíciletí trvajících klimatických změnách v regionu a mohly by dokonce objasnit původ života na Zemi.

Odkrývání hlubokomořských solankových jezírek

Pokud byste nevěděli, solanková jezírka jsou extrémně slaná jezera, která se tvoří na mořském dně. Patří mezi nejextrémnější prostředí na naší planetě kvůli skutečnosti, že postrádají kyslík a mají smrtelné hladiny fyziologického roztoku. Jsou také známá svými extrémofilními mikroby, které mohou vrhnout světlo na to, jak život na Zemi vznikl a jak se život mohl vyvíjet na světech bohatých na vodu.

Je známo, že hlubokomořská solanková jezera existují pouze ve třech vodních plochách: v Mexickém zálivu, Středozemním moři a Rudém moři. Všechna hlubokomořská jezírka v Rudém moři byla lokalizována přinejmenším 25 km od pobřeží, tato studie to však změnila, vědci objevili první taková jezírka v Akabském zálivu, severní enklávě Rudého moře. Zde jsou slaná jezera do 2 km od pobřeží.

Vědci objevili jezera solanky 1,77 km pod hladinou Rudého moře během expedice v roce 2020 na palubě výzkumné lodi OceanXplorer organizace OceanX pro výzkum moře pomocí dálkově ovládaného podvodního vozidla. Nová jezera solanky byla pojmenována NEOM.

„V této velké hloubce na mořském dně obvykle není mnoho života,“ vysvětlil pro Live Science hlavní autor Sam Purkis, profesor a předseda katedry námořních geověd na University of Miami. „Nicméně jezírka solanky jsou bohatou oázou života. Tlusté koberce mikrobů podporují rozmanitou sadu zvířat.“

Pochopení života na Zemi

Kvůli jejich blízkosti k pobřeží mohla tato jezírka získat odtok z pevniny, což by do jejich chemického složení přimíchalo pozemské materiály. V důsledku toho by mohly potenciálně sloužit jako archiv tsunami, záplav a zemětřesení po tisíce let.

Purkis poznamenal, že vzorky jádra odebrané z nově objevených jezírek solanky poskytují „nepřerušený záznam minulých dešťových srážek v regionu, který se táhne více než 1000 let, plus záznamy o zemětřesení a tsunami“. A podle zjištění týmu se velké povodně způsobené silnými dešti „vyskytují přibližně jednou za 25 let a tsunami [probíhají] přibližně jednou za 100 let“, což by mohlo posunout pohled na masivní infrastrukturní projekty, které jsou v současnosti ve výstavbě. pobřeží regionu. 

Důsledky objevu zde nekončí, protože jezírka by mohla přinést také mikrobiální objevy, které by mohly pomoci při vývoji nových léků a léčebných postupů. Například hlubokomořské mikroorganismy žijící v jezerech solanky dříve poskytovaly molekuly s antibakteriálními a protirakovinnými účinky. A v kosmickém měřítku by nám jezírka solanky mohla pomoci odhalit tajemství mimozemského života.

„Naše současné chápání je, že život vznikl na Zemi v hlubokém moři, téměř jistě v anoxických – bez kyslíku – podmínkách,“ vysvětlil Purkis. „Hlubokomořská solná jezera jsou skvělým analogem pro ranou Zemi, a přestože postrádají kyslík a hypersolný roztok, hemží se bohatou komunitou takzvaných ‚extremofilních‘ mikrobů. Studium této komunity tedy umožňuje nahlédnout do druhu podmínky, kdy se život poprvé objevil na naší planetě, a mohly by vést k hledání života v jiných „vodních světech“ v naší sluneční soustavě i mimo ni.“ 

Zdroje:
livescience.com/new-brine-pools-found-in-red-sea
nature.com/articles/s43247-022-00482-x