Domů / Novinky / Nepodceňujte důležitost novoročních předsevzetí, překonáte s nimi nesnáze a srovnáte mysl

Nepodceňujte důležitost novoročních předsevzetí, překonáte s nimi nesnáze a srovnáte mysl

Když začíná nový rok, je to více než jen nové číslo na diáři. Jedná se o ideální čas pro změnu, s pomocí které se můžeme stát těmi, kým bychom chtěli být. Novoroční předsevzetí někdo považuje za hloupá, ale jedná se o bitevní plán, který vám umožní dosáhnout různých cílů. Obzvláště v dnešní nelehké době je jejich význam velmi důležitý, protože vám umožní překonat nelehká období a zaměřit se na to, co je skutečně podstatné. Víte, jak při jejich sepisování postupovat a co udělat, abyste je dodrželi?

Proč jsou předsevzetí tak zábavná?

Když si stanovíte předsevzetí a začnete je dodržovat, spustíte v mozku velmi silný neurotransmiter zvaný dopamin. Dopamin stimuluje mozkové centrum odměn a způsobuje potěšení. Mnoho lidí ho uvolní v momentě, kdy si předsevzetí stanovuje, ale následně jeho hladina zase klesne a to je často důvod, proč lidé předsevzetí nedodrží a stanou se z nich jen prázdná slova. Utichne nadšení a s tím často i motivace. Je důležité tento moment překonat a usilovat o dodržování předsevzetí i tehdy, kdy necítíme motivaci. Jakmile se objeví výsledky, přijde opět pocit potěšení a následně ještě vetší touha plnit stanovené cíle.

Jak je dodržovat?

Předsevzetí je třeba vždy sepsat, abyste na ně nezapomněli. Nemělo by se jednat jen o pět minut vašeho času, během kterého ze sebe vychrlíte vše, po čem toužíte. Přemýšlejte nad tím, co si přejete a stanovte si cíle, kterých můžete reálně dosáhnout. Pokud mají mít smysl, berte je vážně, jde o smlouvu, kterou sepisujete sami se sebou. Častou chybou je stanovování příliš náročných cílů, protože když je nenaplníte, přichází frustrace a zklamání. Zaměřte se i na drobné cíle a začněte jimi. Ať už jde o vymalování bytu nebo třeba nákup nové postele, jakmile začnete plnit stanovené cíle, zvýšíte své sebevědomí a získáte motivaci k plnění dalších cílů. Předsevzetí nepište na počítači nebo v telefonu, ale na papír. Sepsaná předsevzetí mnoho lidí schová do šuplíku nebo je někam založí. Důležité je, abyste je měli každý den na očích, můžete je umístit třeba na lednici, na šatní skříň nebo na nástěnku.

Přemýšlejte nad realizací

Když si vytyčíte cíle, vytvořte si také plán, jak jich dosáhnete. Většina předsevzetí se týká zdraví, hubnutí a peněz, zejména vyřešení dluhů. Když si na papír napíšete jen, že chcete peníze, samy nepřijdou. Je třeba přemýšlet nad činnostmi, které vám je zajistí. Může jít o nalezení lepšího zaměstnání, rekvalifikaci, zbavení se drahých zlozvyků nebo třeba o prodej věcí, které nepotřebujete. Chtěli byste se naučit francouzsky? Můžete najít lektora nebo si pořídit knihy pro samostudium. Chcete zhubnout? Můžete si nechat sestavit jídelníček od profesionála a rozplánovat si pohybové aktivity. Soupis předsevzetí nemusí být jen bodový, rozepište, jak jich dosáhnete.

Důležitý je optimismus

U pesimistů je největší předpoklad, že jejich předsevzetí padnou vniveč. Nejlepším pomocníkem je naděje. Bez ohledu na situaci věřte, že zítřek bude lepší než dnešek. Psychická pohoda je důležitá a pokud nemůžete dosáhnout pocitu radosti, odstraňte překážky, které vám v něm brání. Pokud je to neustálé sledování negativních zpráv, nesledujte je a pusťte si raději komedii nebo si přečtěte knihu. Pokud jsou to drahé potraviny, mějte radost z těch, které jste pořídili levně. Namísto negativních myšlenek se upněte k těm, které ve vás způsobují lepší pocit.

Opora v krizi

Plnění předsevzetí vám pomůže přinést pocit stability a jistoty, protože už nebudete bezcílně bloudit a zoufat, ale budete postupovat podle svého plánu. Budete sebejistí, protože budete vědět, že dokážete snadno splnit to, co si určíte. Předsevzetí jsou důležitá v každém věku, ať už jste student nebo senior. Stanou se nejlepší oporou v každé krizi a při jejich plnění se snadno stanete inspirací pro ostatní.