Neurotechnologický startup Elona Muska, Neuralink, chce začít implantovat svůj prototyp mozkových čipů lidem, navzdory důkazům, které ukazují, že předchozí druhy mozkových čipů pokřivily mysl lidí velmi znepokojivými způsoby. Neuralink pracuje od roku 2016 na implantaci počítačových čipů do lidských mozků. Pokusy společnosti na zvířatech dopadly extrémně špatně, ale to nezabránilo Muskovi v prosinci oznámit, že společnost plánuje zahájit testy na lidech do šesti měsíců.
Šílená touha propojit lidské mozky s počítačem
Musk opakovaně propagoval Neuralink jako způsob, jak se lidé mohou propojit s digitálními zařízeními pouhou myšlenkou, jako je schopnost pohybovat kurzorem, odesílat textovou zprávu nebo psát do textového procesoru pouhým myšlením. Propagoval také její využití pro pomoc lidem s tělesným postižením komunikovat.
Neuralink se také v posledních měsících dostal pod palbu kvůli tomu, jak zacházel s pokusnými subjekty na zvířatech. Jedna zpráva z prosince 2022, tvrdila, že Neuralink od roku 2018 zabil více než 1500 zvířat, většinou opic. Ještě horší pro Muska a společnost je, že Neuralink je v současné době vyšetřován ministerstvem dopravy kvůli nelegálnímu přesunu kontaminovaného hardwaru.
Veřejné dokumenty získané od společnosti Neuralink ukazují, že společnost řádně nepřevážela kontaminované mozkové implantáty odebrané zesnulým opicím. Tyto implantáty mohou obsahovat infekční patogeny, včetně nebezpečných virů, jako je herpes a bakterií, jako je Staphylococcus a Klebsiella. Jeden zaměstnanec z Kalifornské univerzity v Davisu , který v roce 2019 spolupracoval s Neuralinkem, napsal, aby varoval společnost, že s kontaminovaným hardwarem se zachází nesprávně.
„Vzhledem k tomu, že hardwarové komponenty explantovaného neurálního zařízení nejsou zapečetěny a nebylo před opuštěním Centra primátů dezinfikováno, představuje to riziko pro každého, kdo by mohl přijít do kontaktu s tímto zařízením,“ napsal zaměstnanec. „Jednoduché označení ‚nebezpečné‘ neznamená riziko možného nakažení herpesem B.“
Mozkové čipy zásadně mění lidi
Naneštěstí pro Muska, přesvědčivé důkazy silně naznačují, že zařízení rozhraní mozku a počítače (BCI), jako je čip Neuralink, mohou způsobit vážné kognitivní změny nad rámec jejich zamýšlených aplikací.
Frederic Gilbert, profesor filozofie specializující se na aplikovanou neuroetiku na University of Tasmania v Austrálii, vedl rozhovory s lidmi, kteří měli BCI, a všiml si některých zvláštních účinků.
„Pojmy osobnosti, identity, agentury, autenticity, autonomie a já – to jsou velmi kompaktní, nejasné a neprůhledné dimenze,“ řekl Gilbert. „Nikdo ve skutečnosti nesouhlasí s tím, co znamenají, ale máme případy, kdy je jasné, že BCI vyvolaly změny v osobnosti nebo projevu sexuality.“
Gilbert si ve svých rozhovorech všiml, že mnoho pacientů, kteří měli BCI, uvedlo, že se cítí odcizení sami sobě. „Vědí, že jsou sami sebou, ale není to jako před implantací,“ řekl.
U jiné osoby, se kterou Gilbert hovořil, se vyvinula určitá rozhodovací paralýza, kdy osoba cítila, že nemůže jít ven nebo se rozhodnout, co bude jíst, aniž by se nejprve poradila s BCI. Gilbert poznamenal, že zařízení nahrazovalo roli osoby v rozhodování. Některé negativní případy odcizení, známé jako zhoršující se odcizení, vedly dokonce k extrémním případům, včetně lidí pokoušejících se o sebevraždu.
Neuralink byl pronásledován historií skandálů a přehnaných slibů. Nepodařilo se mu splnit termíny a vyvolalo to několik federálních vyšetřování stížností na porušení dobrých životních podmínek zvířat. Skutečnost, že předchozí zařízení BCI zásadně změnila osobnost lidí, zpochybňuje, proč by se Neuralink chtěl vrhnout do testů na lidech před provedením dalších bezpečnostních testů.
zdroje:
businessinsider.com/brain-chips-elon-musk-neuralink-change-personality-behavior-computer-tech-2023-2
futurism.com/neoscope/neuralink-investigation-contaminated-brain-hardware
naturalnews.com/2023-02-17-elon-musk-neuralink-brain-chips-alter-people.html
Foto: screenshoty – youtube.com/watch?v=Gv_XB6Hf6gM, Pixabay.com