Domů / PR / Odborníci mají jasno: Vožení v kočárku může zpomalit vývoj dítěte!

Odborníci mají jasno: Vožení v kočárku může zpomalit vývoj dítěte!

Pokud vás nadpis vylekal, omlouváme se. Cílem toho článku není hanit kočárky jako takové, jako spíše motivovat k uvážlivějšímu používání. Lékařské studie (a mimo jiné i autority jako WHO) totiž silně nedoporučují delší vožení dítěte. Výzkumy ukázaly, že může negativně ovlivnit budoucí vývoj i celkové zdraví. Proč tomu tak je a na co byste si měli pohlídat?

 

Argument, že „kdysi miminka trávily v kočárku spoustu času a nic se jim nestalo“ v diskuzi s erudovaným odborníkem rozhodně neobstojí. Jedna ze studií prokázala, že děti, které jsou nuceny pobývat v kočárku až příliš mnoho hodin, mají mnohem častěji potíže s interakcí, koordinací a v neposlední řadě s řečovými dovednostmi. Vývojové problémy hrozí především u kočárků nastavených tak, aby dítě během jízdy nemělo kontakt s rodiči.

Dětí potřebují volnost

Koordinace a rovnováha se vyvíjí v prvních třech letech života dítěte, a proto je důležité, aby miminko trávilo v kočárku co možná nejméně času. To samé však platí také o postýlkách a dalších místech, na kterých je pohyb dětí značně omezen. Podle odborníků dětem nejvíce prospívá, když mohou volně lézt. A když již ratolest zvládne několik krůčků, je vhodné ji nechat alespoň na chvíli volně ťapat i během cesty venku.

Proč byste si kočárek přeci jen měli pořídit?

Navzdory potenciálním rizikům jsou kočárky vesměs součástí příslušenství naprosté většiny rodičů. Jistě – dá se bez nich přežít, ale za určitých okolností je vožení dítěte mnohem efektivnější než nošení. Například při cestě z obchodu, kdy se vám bude hodit úložný prostor pod korbou – anebo vždy, když se z nějakého důvodu nebudete cítit na nošení.

Hluboké i sportovní kočárky výhodně nabízí obchod pro děti Bambino.cz.