Domů / Zdraví / Odbourejte ze svého života stres. Je vaším nepřítelem. Jak na to?

Odbourejte ze svého života stres. Je vaším nepřítelem. Jak na to?

Určitá míra stresu může být v některých situacích prospěšná. Člověka může vybičovat k lepším výkonům, i když si myslí, že už mu žádná energie nezůstala. Na druhou stranu nadmíra stresu nebo vystavování se stresovým situacím po dlouhou dobu, může zanechat na našem zdravotním stavu důsledky. Proto je dobré stres ve svém životě spíše odtlačit na vedlejší kolej. Jaké způsoby jsou ty osvědčené?

Zvládání stresu máme ve svých rukou

Nejčastější stres, se kterým se setkáváme, je samozřejmě stres pracovní. Zpravidla je to proto, že práci necháváme na poslední chvíli, a potom nestíháme. Důvodů může být ale mnohem více. Nechte se inspirovat tím, co již vymysleli jiní. Dnes totiž víme, že v takových situacích je efektivní:

  • Dobře si plánovat čas
  • Zvýšit vlastní sebekázeň

Plánování času je základem pro to, abychom vše zvládali. Abychom neměli problémy s termíny a zkrátka dělali práci pokud možno v pohodě. S tím úzce souvisí to, že musíme být na sebe trochu přísní. Musíme zkrátka mít určitou míru sebekázně. Pěstovat předpoklady zvládání stresu a sebekázně je dobré třeba i pro případnou podnikatelskou dráhu, kde se bez vlastní píle daleko nedostaneme. Pokud si tedy tuto schopnost osvojíte a rozhodnete se někdy opustit klasické zaměstnání, určitě se vám bude hodit.

Pohyb jako všelék

Při našem současném sedavém způsobu života je pohyb lékem na spoustu problémů. Pokud se zkrátka budete hýbat, uděláte dobře pro své zdraví hned na několika frontách. Je to samozřejmě jednak logicky fyzická stránka, kde zlepšíte svou kondici, ale je to také stránka psychologická. Zkrátka objevíte zdravý životní styl. Při sportu se totiž uvolňují endorfiny, vyplavuje se adrenalin a my se cítíme zkrátka dobře. Ještě lépe se někdy cítíme po sportovním výkonu. Proč se tedy o tyto pocity připravovat? Sportem snadno odbouráte také stres. Nesedíte a nepřemýšlíte, ale vyvíjíte aktivitu, která vás zaměstnává a uspokojuje.